Հակառակորդի կողմից կրակ բացելու առթիվ հարուցվել է քրգործ
Երեկ` հոկտեմբերի 22-ին Բերդ-Իջևան ավտոճանապարհի Պառավաքարի հատվածում հակառակորդը կրակ բացելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ ՊՆ քաննչական ծառայության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ավագ սպա Մերի Սարգսյանը:
Նրա խոսքով` քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետի (Սպանությունը՝ ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով) և 34-104 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 13-րդ կետերի հատկանիշներով (Սպանության փորձ երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով) հատկանիշներով:
Հիշեցնենք, որ այդ կրակահերթից տուժել են ինչպես քաղաքացիական, այնպես էլ զինվորական մեքենաներում եղած անձինք:
Զինծառայողներին մարտական հերթապահության տեղափոխող զինվորական մեքենաների շարասյան վրա բացված կրակի հետևանքով զոհվել է ժամկետային զինծառայող, շարքային Գարիկ Արտակի Պողոսյանը, (Վանաձորի զ/կ, ծնված 1994թ., 2012թ. առաջին զորակոչ):
Հրազենային տարբեր աստիճանի վիրավորումներ են ստացել ժամկետային զինծառայողներ, շարքայիններ Արթուր Սերոբի Անդրանիկյանը (Վայքի զ/կ, ծնված 1994թ., 2012թ. առաջին զորակոչ), Արայիկ Նորիկի Ժամհարյանը (Մասիսի զ/կ, ծնված 1994թ., 2012թ. առաջին զորակոչ) և Մարտին Վահրամի Պետրոսյանը (Մասիսի զ/կ, ծնված 1994թ., 2012թ. առաջին զորակոչ):
Դեպքի մասին համապատասխան իրազեկում կատարվել է ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի գրասենյակին:

По факту обстрела противником трассы Берд-Иджеван возбуждено уголовное дело
По факту обстрела азербайджанскими ВС дороги Берд-Иджеван накануне, 22 октября, возбуждено уголовное дело. Об этом корреспонденту Aysor.am сообщила старший офицер пресс-службы Следственной службы Минобороны Армении Мери Саркисян.
По ее словам, уголовное дело возбуждено по признакам п.13 ч.2 статьи 104 (убийство по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма) и п.1 и 13 ч.2 статьи 34-104 (убийство и покушение на убийство общественно опасным способом, совершенное из расистских побуждений, национальной, религиозной ненависти) Уголовного кодекса РА.
Напомним, 22 октября, в промежутке между 13:00 и 14:00 по ереванскому времени, ВС Азербайджана открыли огонь в направлении машин, двигающихся по участку автотрассы Берд-Иджеван близ Паравакара в Тавушской области Армении.
В результате открытого противником огня погиб военнослужащий срочной службы, рядовой Гарик Артакович Погосян (1994 г.р., первый призыв 2012г., Ванадзорский военный комиссариат).
Огнестрельные ранения различной степени тяжести получили военнослужащие-срочники, рядовые Артур Серобович Андраникян (1994 г.р., первый призыв 2012г., Вайкский военный комиссариат), Араик Норикович Жамхарян (1994 г.р., первый призыв 2012г., Масисский военный комиссариат) и Мартин Ваграмович Петросян (1994 г.р., первый призыв 2012г., Масисский военный комиссариат).
Минобороны Армении об инциденте поставило в известность офис личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспшика.