Իրան. Թույլ չենք տա, որպեսզի Ադրբեջանը ճոկանը (polo) գրանցի իր անվանը
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերով նախարարի պաշտոնակատար Սեյյեդ Ռեզա Սալեհի Ամիրին:
Նշենք, որ օրերս ԻԻՀ ճոկանի ֆեդերացիայի նախագահ Համզե Իլխանի Զադեն տեղեկացրել էր, որ ադրբեջանցիները իրանցի բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիին իրենց անվանը գրանցելու ջանքերից հետո հիմա էլ փորձ են անում նույն կերպ վարվել հին իրանական ճոկան մարզախաղի հետ և այդ առումով արդեն պաշտոնապես դիմել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին:
Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան, անդրադառնալով վերոնշյալ փաստին, մասնավորապես նշել է. «Ճոկանի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների առնչությամբ մենք արտաքին գործերի նախարարության և Մշակութային ժառանգության կազմակերպության պատասխանատու պաշտոնյաների հետ համատեղ նիստ են հրավիրելու: Վստահ եղեք, թույլ չենք, տա, որպեսզի մեր սիրելի Իրանին պատկանող ճոկան մարզախաղը գրանցվի Ադրբեջանի անվանը»:
Ճոկանը խմբակային սպորտի տեսակ է, որ խաղում են մականներով և գնդակով։ Մասնակիցները ձիավորներ են, որոնք բաժանվում են երկու խմբի և խաղադաշտում հատուկ մականների օգնությամբ փորձում են գնդակով գրավել հակառակորդի դարպասը։
Նկատենք, որ մշակութային և պատմական հարցերի շուրջ Իրանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում վերջին տարիներին զգալի տարաձայնություններ են առաջացել: Իրանական կողմի պնդմամբ՝ Ադրբեջանը բացի իրանցի բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիին որպես ադրբեջանական ներկայացնելուց, սեփականացնում է նաև իրանական երաժշտական գործիքները, արդեն նաև ճոկան մարզախաղը, ինչն էլ հարուցում է իրանցի պաշտոնյաների և արվեստագետների դժգոհությունը:

Иран: Мы не позволим, чтобы Азербайджан присвоил човган (поло)
Иран не позволит, чтобы Азербайджан зарегистрировал в ЮНЕСКО иранскую спортивную игру човган (поло) в качестве азербайджанской культурной ценности. Об этом, как передает иранское информагентство «ИРНА», заявил исполняющий обязанности министра по делам молодежи и спорта Ирана Сейед Реза Салихи-Амири.
Напомним, на днях президент федерации човгана ИРИ Хамзе Ильхани Заде, в частности, заявил: «Азербайджанцы после усилий выдать иранского поэта Низами Гянджеви за своего пытаются теперь поступить также с древней иранской спортивной игрой човган, и с этой целью они уже обратились в ЮНЕСКО».
Высокопоставленный иранский чиновник, обратившись к данному факту, в частности отметил: «В связи с происходящими вокруг човгана развитиями мы собираемся созвать совместное заседание с ответственными лицами министерства иностранных дел и Организацией культурного наследия. Будьте уверены, мы не позволим, чтобы принадлежащая нашему любимому Ирану спортивная игра была зарегистрирована на Азербайджан».
Човган – древняя конно-спортивная командная игра, прародитель современного конного поло. Две команды всадников с помощью специальных клюшек стремятся загнать мяч в ворота соперников.
Отметим, что за последние годы в отношениях между Ираном и Азербайджаном наблюдаются серьезные разногласия вокруг культурных и исторических вопросов. По утверждению иранской стороны, Азербайджан, помимо того, что представляет иранского поэта, классика персидской литературы Низами Гянджеви как азербайджанского, присваивает также иранские музыкальные инструменты, а сейчас и игру човган, что вызывает недовольство иранских должностных лиц и деятелей культуры.