Իրան. Թույլ չենք տա, որպեսզի Ադրբեջանը ճոկանը (polo) գրանցի իր անվանը
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերով նախարարի պաշտոնակատար Սեյյեդ Ռեզա Սալեհի Ամիրին:
Նշենք, որ օրերս ԻԻՀ ճոկանի ֆեդերացիայի նախագահ Համզե Իլխանի Զադեն տեղեկացրել էր, որ ադրբեջանցիները իրանցի բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիին իրենց անվանը գրանցելու ջանքերից հետո հիմա էլ փորձ են անում նույն կերպ վարվել հին իրանական ճոկան մարզախաղի հետ և այդ առումով արդեն պաշտոնապես դիմել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին:
Իրանցի բարձրաստիճան պաշտոնյան, անդրադառնալով վերոնշյալ փաստին, մասնավորապես նշել է. «Ճոկանի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների առնչությամբ մենք արտաքին գործերի նախարարության և Մշակութային ժառանգության կազմակերպության պատասխանատու պաշտոնյաների հետ համատեղ նիստ են հրավիրելու: Վստահ եղեք, թույլ չենք, տա, որպեսզի մեր սիրելի Իրանին պատկանող ճոկան մարզախաղը գրանցվի Ադրբեջանի անվանը»:
Ճոկանը խմբակային սպորտի տեսակ է, որ խաղում են մականներով և գնդակով։ Մասնակիցները ձիավորներ են, որոնք բաժանվում են երկու խմբի և խաղադաշտում հատուկ մականների օգնությամբ փորձում են գնդակով գրավել հակառակորդի դարպասը։
Նկատենք, որ մշակութային և պատմական հարցերի շուրջ Իրանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում վերջին տարիներին զգալի տարաձայնություններ են առաջացել: Իրանական կողմի պնդմամբ՝ Ադրբեջանը բացի իրանցի բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիին որպես ադրբեջանական ներկայացնելուց, սեփականացնում է նաև իրանական երաժշտական գործիքները, արդեն նաև ճոկան մարզախաղը, ինչն էլ հարուցում է իրանցի պաշտոնյաների և արվեստագետների դժգոհությունը:

Iran: We will not allow Azerbaijan to register polo in its name
Iran will not allow Azerbaijan to register the game polo in its name, Iranian Minister of Sports and Youth Affairs Seyed Reza Salehi Amiri was quoted as saying by the IRNA news agency.
It should be mentioned that recently President of Iran’s Polo Federation Hamze Ilhani Zade said that following their attempts to present the greatest romantic epic poet in Persian literature, Nizami Ganjavi, as an Azerbaijani poet, the Azerbaijanis are now trying to do the same with the ancient Iranian game – polo and even applied officially to the UNESCO.
The high-ranking Iranian official said, when commenting on the fact: “In connection with developments related to polo, we invited a joint sitting of officials of Foreign Ministry and Cultural Heritage Organization. Be sure, we will not allow the game polo belonging to our beloved Iran to be registered in Azerbaijan’s name”.
Iran and Azerbaijan have had disagreements in recent years over some cultural and historic issues. According to the Iranian side, in addition to maintaining that Nizami Ganjavi was an Azerbaijani, the Azerbaijanis try to present polo as well as Iranian musical instruments as those that originated in Azerbaijan, which has caused discontent of Iranian officials and art workers.