Թուրքիայի քրդերը ցանկանում են մասնակցել «Եվրատեսիլին»
Դիարբեքիրի մշակութային և երաժշտական հիմնադրամը դիմել է Թուրքիայի պետական հեռուստաընկերության տնօրինությանը` «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթին քրդերեն երգով մասնակցելու համար: Այս մասին գրում է ermenihaber.am կայքը:
Դիարբեքիրի մշակութային և երաժշտական հիմնադրամի տնօրեն Քենան Աքսուն հայտարարել է, որ ցանկանում են մրցույթում Թուրքիան ներկայացնել քրդական երգով: Աքսուն ասել է, որ դրական պատասխանի դեպքում՝ անմիջապես կսկսեն աշխատանքներն այդ ուղղությամբ:
Աքսուն, նշելով, որ հավատում է, որ դրական պատասխան կստանա, ասել է, որ գեղեցիկ երգ են պատրաստելու՝ ցույց տալով քրդական երաժշտության առանձնահատկությունը:

Турецкие курды хотят участвовать в «Евровидении-2014»
Турецкие курды заявили о желание выставить своего конкурсанта с песней на «Евровидении-2014». Как сообщает ermenihaber.am, Управления культуры, туризма и музыки Диарбекира обратилось к руководству Государственного телевидения Турции для включения песни на курдском языке в конкурсную программу.
Глава Управления культуры, туризма и музыки Диарбекира Кенан Аксу заявил, что курды хотят представить Турцию на конкурсе «Евровидение-2014» песней на курдском языке. Кенан Аксу отметил, что в случае положительного ответа, они сразу начнут работать в этом направлении.
Кенан Аксу верит, что получит положительный ответ. При этом Аксу заявил, что они подготовят для конкурса красивую песню на курдском языке, которая покажет все своеобразие курдской музыки.