ՀԱԿ. Հարձակման մեղավորներին չգտնելու դեպքում՝ պատասխանատուն իշխանությունն է
Այսօր, ժամը 12.10-ի շրջանում Հայ Ազգային Կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակ է ներխուժել 50 տարեկանի մոտ անձնավորություն և երկու դաշույնով սկսել սպառնալիքներ տեղալ Կոնգրեսի ղեկավարության հասցեին, այնուհետև դիմել է փախուստի: Այս մասին ասված է ՀԱԿ գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Կոնգրեսի ներկայացուցիչներն անհապաղ տեղեկացրել են Ոստիկանությանը: Ոստիկանները ժամանել են գրասենյակ և համապատասխան վկայություններ վերցրել միջադեպին ներկա անձանցից: Միաժամանակ ոստիկանության ներկայացուցիչները տեղեկացրել են, որ այն տարածքը, որտեղով փախուստի է դիմել անհայտ անձը տեսագրվում է մի քանի տեսախցիկներով և վստահեցրել, որ դրանք բոլորը գտնվում են սարքին վիճակում:
«Այս պարագայում Ոստիկանության համար դժվարություն չպետք է ներկայացնի ինչպես գրասենյակ ներխուժած անձի ինքնությունը պարզելը, այնպես էլ նրան հայտնաբերելը: Հայ Ազգային Կոնգրեսը իր գնահատակը տեղի ունեցածի վերաբերյալ կտա, երբ կհայտնաբերվի նշված անձն, ու կպարզվեն նրա արարքի դրդապատճառները: Իսկ տեսագրությունների առկայության պարագայում նրա չհայտնաբերման դեպքում միջադեպի ամբողջ պատասխանատվությունը կընկնի իշխանությունների վրա»,- ասված է հաղորդագրությունում:

В Ереване совершено вооруженное нападение на офис АНК
Сегодня, около 12:10, неизвестный в возрасте примерно 50 лет, вооруженный ножом, вторгся в центральный офис «Армянского национального конгресса» в Ереване и озвучил угрозы в адрес руководства АНК. Об этом сообщает пресс-служба АНК.
Как отмечается в сообщении, представители АНК сразу проинформировали об этом Полицию Армении. Сотрудники полиции прибыли в офис АНК и взяли показания у очевидцев инцидента. При этом правоохранители сообщили, что на этой территории установлены несколько видеокамер, и заверили, что все камеры находятся в исправном состоянии.
«В данных обстоятельствах для Полиции не должно представлять сложности как выяснение личности вторгшегося в офис АНК лица, так и его обнаружение. АНК представит свою оценку в связи с инцидентом, когда будет обнаружено указанное лицо и выяснены мотивы его поступка», - говорится в заявлении АНК.