Վարչապետը նոր հիշեց գործազրկության նպաստների անարդյունավետ համակարգի մասին
Օրերս ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, խորհրդարանում ներկայացնելով 2014թ. բյուջեի նախագիծը, հայտարարել էր, թե գործազրկության նպաստների 94 տոկոսը նպատակին չի ծառայել, ու այդ նպաստները հիմնականում ստացել են ապահովված մարդիկ: Երեկ «Ժողովուրդը» ՀՀ վարչապետից փորձել է պարզել, թե ինչո՞ւ չի կանխվել տարիների հանցագործությունը.
«Ա՛յ սիրելիս, ասում եմ, որ նախորդ համակարգը ենթադրում էր, որ կարող էր ապահովված մարդը գալ ու պետությունից փող ստանալ, հիմա մենք ասում ենք, որ փոխում ենք ծրագիրը և այն համարում ենք ոչ արդյունավետ»: Այսինքն՝ այս տարիների ընթացքում (գրեթե 2006 թվականից սկսած) վարչապետը չի հետաքրքրվել, թե ծրագիրն ինչ արդյունավետությամբ է գործում, և միայն նոր է հասկացել, որ համակարգն անպիտան է: Բայց ուշագրավն այն է, որ 2006-ից հետո՝ 2011-ի մարտի 3-ին, Տ. Սարգսյանի կառավարությունը նույն համակարգի մասին այդ կարծիքին չէր, քանի որ «Գործազրկության նպաստի չափը սահմանելու մասին» թիվ 196-Ն որոշմամբ գործազուրկների նպաստը հասցրել էր 18.000 դրամի»:

Presenting the 2014 draft state budget in the parliament recently, Prime Minister Tigran Sargsyan declared that 94% of unemployment benefits did not serve their purpose and were paid mainly to well-off people. ‘Zhoghovurd’ daily asked the prime minister yesterday why the crime was not prevented years ago.
“The previous system assumed that a well-off person might come and receive money from the state, whereas now we say that we change the program as we consider it inefficient”. In other words, over this period of time (since 2006) the prime minister never inquired about the program’s efficiency and he just realized that the system is useless. It is noteworthy that on March 3, 2011, the government led by Tigran Sargsyan didn’t hold such an opinion about the system as the unemployment benefit was raised to 18,000 AMD by the government decision # 196-N.