Ոստիկանապետն իրեն թույլ տար նման բան անել՝ Շանթից բան կմնա՞ր. Ոստիկանապետ
Ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը «Ազատության» հետ զրույցում հերքել է, թե ինքը և իր տեղակալ Հունան Պողոսյանը բռնություն են գործադրել Մաշտոցի պողոտայում օրեր առաջ տեղի ունեցած բախումների հետևանքով ձերբակալված Շանթ Հարությունյանի և ազատամարտիկ Վարդան Վարդանյանի նկատմամբ:
«Տրամաբանության բացակայություն եմ տեսնում: Նախ և առաջ, հազարից ավել մարդ կար էնտեղ՝ Ոստիկանության Կենտրոնականի բաժնի շենքում, երկրորդը՝ եթե էս երկու տարիների ընթացքում նման դեպք է եղել, ուրեմն՝ սա էլ կարող է իրականությանը համապատասխանել», - հայտարարել է Գասպարյանը՝ շարունակելով. - «Իհարկե, չի եղել և չէր կարող լինել նման դեպք: Հանձնաժողով, մեկուսարան ընդունել, բոլոր տեղերը ամեն ինչ ֆիքսվում է»:
«Սա նույնպես հիվանդ երևակայության արդյունքն էր: Ի՞նչ եք պատկերացնում հետո. ոստիկանապետը իրեն թույլ տար նման բան անել՝ Շանթից բան կմնա՞ր: Որտե՞ղ է տրամաբանությունը: Բացի դրանից՝ էնտեղ եղել են պատգամավորներ և այլն»,- ասաց ոստիկանապետը:
Դիտարկմանը, թե Շանթ Հարությունյանը նախքան երթը հայտարարել էր, որ իրենք զինված են բենզինի շշերով, քարով, փայտով և այլ իրերով, իսկ ոստիկանությունն, իր հերթին, հաղորդագրություն էր տարածել, որ Շանթ Հարությունյանը բռնության կոչեր էր հնչեցնում Ազատության հրապարակում, և հարցին, թե այդ ամենը հաշվի առնելով, հնարավոր չէր նախապես կանխել բախումը, Վլադիրմիր Գասպարյանն արձագանքել է. -«Հայտարարվեց և կանխվեց: Եթե մտածում եք, որ հենց այդ պահին հայտարարվում է և ձեռնաշղթաները հագցնում են և տանում են, դուք սխալվում եք: Հայտարարվեց և կանխվեց միջադեպը: Մեր տեսադաշտում են եղել ամբողջ գործողությունները, և ոստիկանությունը գործել է ըստ մշակված ծրագրի»:
«Ոստիկանները ոչ իրավաչափ չեն գործել»,- հայտարարեց ոստիկանապետը` շարունակելով. - «Դուք նկատեցի՞ք, որ ոստիկանները նույնիսկ ռետինե մահակներ չունեին: Դատարկ ձեռքերով կանգնած էին»:
Գնահատելով կատարվածը` Վլադիմիր Գասպարյանն ասել է.- «Քրեական հանցագործություն է, ոչ մի քաղաքական բան: Ի՞նչ հեղափոխության մասին է խոսքը: Եթե մեր հասարակությունը հիվանդ է այն աստիճան, որ Շանթի դատարկախոսությունները և այս մի քանի քրեական տարրերի արած գործողությունները հեղափոխություն է որակում, վայ մեր հասարակությանը»:

В.Гаспарян опровергает сведения о насилии в отношении Шанта Арутюняна
Начальник Полиции Армении Владимир Гаспарян в беседе с корреспондентом Радио «Азатутюн» опроверг информацию о том, что он и его заместитель Унан Погосян применили насилие в отношении Шанта Арутюняна и ветерана карабахской войны Вардана Варданяна, задержанных накануне в результате столкновений на проспекте Маштоца.
«Я вижу в этом отсутствии логики. Во-первых, там, в здании Центрального отдела полиции, находились более тысячи людей. Во-вторых, если в течение последних двух лет был подобный случай, значит и это может соответствовать действительности, - заявил В.Гаспарян, продолжив, - конечно же, подобного случая не было и не могло быть. Комиссия, изолятор, везде все фиксируется».
«Это также результат больного воображения. Как Вы это представляете: если бы начальник полиции позволил себе сделать подобное, что бы осталось от Шанта? Где логика? Кроме того, там были депутаты и др.», - сказал В.Гаспарян.
На замечание о том, что Шант Арутюнян до шествия объявил, что они вооружены бутылками с бензином, камнями, палками и другими предметами, а полиция, в свою очередь распространила заявление о том, что Шант Арутюнян озвучивает призывы к насилию на Площади Свободы, и вопрос, нельзя ли было заранее предотвратить столкновение учитывая все это, Владимир Гаспарян ответил: «Было заявлено и предотвращено. Если Вы думаете, что именно в тот момент, когда заявляют, надевают наручники и везут в отделение, Вы ошибаетесь. Все действия находились в поле нашего зрения, и полиция действовала согласно разработанной программе».
«Действия полицейских были правомерными, - отметил В.Гаспарян. - Вы заметили, что у полицейских не было даже резиновых дубинок».
Давая оценку произошедшему, Владимир Гаспарян заявил: «Это уголовное преступление, а не политическая акция. О какой революции идет речь? Если наше общество настолько больное, что квалифицирует пустословие Шанта и действия нескольких криминальных элементов как революцию, то это беда».
По словам начальника Полиции, в результате инцидента никто кроме правоохранителей не пострадал. В.Гаспарян также не исключил, что число задержанных увеличится.