Վրաստանը Հայաստանին կվերադարձնի 500 տոննա վարակված կարտոֆիլը
Սադախլո անցակետով Հայաստանից 17 մեքենա` 467 տոննա կարտոֆիլ է տեղափոխվել Վրաստան: Այս մասին տեղեկացնում են apsny.ge կայքը:
Վրաստանի ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայության տեղեկացմամբ` Սադախլո անցակետում բեռի նախնական զննման ժամանակ  կարտոֆիլի վրա  վնասակար միկրոօրգանիզմների վարակվածության նշաններ է արձանարվել` Ralstonia solanacearum` գորշ փտում:
Բեռի վարակվածությունը հաստատելու համար նմուշառում է կատարվել և ուղարկվել հատուկ լաբորատորիա, հետազոտության արդյունքում հաստատվել է, որ 467 տոննա կարտոֆիլը վարակված է գորշ փտում հիվանդությամբ:

Грузия вернет в Армению до 500 тонн зараженного картофеля
Через таможенно-пропускной пункт Садахло из Армении в Грузию въехали 17 машин с 467 тонн картофеля. Об этом сообщает портал «Грузия Online».
По информации службы доходов министерства финансов Грузии, при первичном осмотре груза на таможне в Садахло были выявлены признаки заражения картофеля вредными микроорганизмами Ralstonia solanacearum (бурая гниль).
С целью идентификации карантинного объекта и подтверждения заражения груза вредителями образцы картофеля были направлены в специальную лабораторию. В результате лабораторных исследований подтвердилось заражение бурой гнилью 467 тонн картофеля.
В соответствии с постановлением правительства Грузии №429, зараженный груз будет возвращен стране-экспортеру.