Վրաստանը Հայաստանին կվերադարձնի 500 տոննա վարակված կարտոֆիլը
Սադախլո անցակետով Հայաստանից 17 մեքենա` 467 տոննա կարտոֆիլ է տեղափոխվել Վրաստան: Այս մասին տեղեկացնում են apsny.ge կայքը:
Վրաստանի ֆինանսների նախարարության եկամուտների ծառայության տեղեկացմամբ` Սադախլո անցակետում բեռի նախնական զննման ժամանակ  կարտոֆիլի վրա  վնասակար միկրոօրգանիզմների վարակվածության նշաններ է արձանարվել` Ralstonia solanacearum` գորշ փտում:
Բեռի վարակվածությունը հաստատելու համար նմուշառում է կատարվել և ուղարկվել հատուկ լաբորատորիա, հետազոտության արդյունքում հաստատվել է, որ 467 տոննա կարտոֆիլը վարակված է գորշ փտում հիվանդությամբ:

Georgia to return about 500 tons of infected potatoes to Armenia
17 vehicles loaded with 467 tons of potatoes entered Armenia through Sadakhlo checkpoint from Georgia, Грузия Online reported.
ccording to the Revenue Service of Georgian Finance Ministry, an initial inspection of a shipment at Sadakhlo customs house revealed samples of potatoes infected with brown rot. Samples were sent to a laboratory for testing. As a result, it was found that 467 tons of potatoes were infected with brown rot.
In accordance with the Georgian government’s decision No 429, the shipment will be sent back to the exporting country.