Նախագահ Սարգսյանն հանդիպել է Ավստրիայի նախագահ Հայնց Ֆիշերի հետ
Ավստրիայի Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակներում Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Վիեննայում հանդիպում է ունեցել Նախագահ Հայնց Ֆիշերի հետ: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամլո գրասենյակից:
Քննարկվել են հայ-ավստրիական հարաբերությունների զարգացմանը, տարածաշրջանային և միջազգային արդի խնդիրներին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել նաև ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծման բանակցային գործընթացին և այդ համատեքստում այսօր Վիեննայում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման արդյունքներին:
Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին՝ Սերժ Սարգսյանը և Հայնց Ֆիշերը գոհունակությամբ են արձանագրել, որ քաղաքական բարձր մակարդակի հարաբերություններ ունեցող երկու բարեկամ երկրների միջև ձևավորված առևտրատնտեսական համագործակցությունը, մշակութային, կրթական կապերը զարգացման ներուժ ունեն: Այդ ներուժի լիարժեք օգտագործման համար զրուցակիցները կարևորել են տարբեր մակարդակի փոխայցելությունները, գործարարների միջև ակտիվ շփումներն ու գործարար համաժողովների անցկացումը, ինչպես նաև հայ-ավստրիական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է անցյալ տարի կայացած Ավստրիայի Նախագահի պաշտոնական այցը Հայաստան, որը, նրա խոսքով, մեծ խթան հանդիսացավ երկու երկրների և ժողովուրդների բարեկամության հետագա խորացման ու ամրապնդման համար:
Հանդիպման ավարտին Նախագահ Հայնց Ֆիշերը վերահաստատել է 2014թ. Ավստրիա այցելելու Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղղված հրավերը, որը ՀՀ Նախագահը սիրով ընդունել է:

Президент Армении Серж Саргсян встретился с Хайнцем Фишером
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в рамках рабочего визита в Вену встретился со своим австрийским коллегой Хайнцем Фишером. Как сообщает пресс-служба президента Армении, на встрече обсуждались вопросы, касающиеся развития армяно-австрийских отношений, актуальных проблем региональной и международной повестки.
Согласно информации, в ходе встречи стороны обсудили также ход переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта и результаты состоявшейся в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана.
Обратившись к теме двусторонних отношений, Серж Саргсян и Хайнц Фишер с удовлетворением констатировали, что торгово-экономическое сотрудничество между двумя странами, культурные и образовательные связи имеют большой потенциал для развития. В вопросе использования данного потенциала собеседники обозначили важность взаимных визитов на различных уровнях, активизацию контактов между предпринимателями, проведение бизнес-форумов, а также деятельность армяно-австрийской межправительственной комиссии.
Президент Серж Саргсян подчеркнул важность состоявшегося в прошлом году официального визита президента Австрии в Ереван, который, по его словам, стал серьезным стимулом для дальнейшего углубления и укрепления отношений между двумя дружественными государствами и народами.
По завершении встречи Хайнц Фишер подтвердил свое приглашение Сержу Саргсяну посетить Австрию в 2014 году, которое армянский лидер принял.