Տ. Հրիսթեա. Վիլնյուսից հետո փորձելու ենք գտնել համագործակցության ուղիներ
Եվրամիությունը հաշվի է առնում Հայաստանի` Մաքսային միությանն անդամակցելու ցանկությունը և շարունակելու է մնալ Հայաստանի հետ համագործակցող կազմակերպություն: «Վարշավայից դեպի Վիլնյուս. խաչմերուկներում՝ Հայաստան և Վրաստան» թեմայով հանրային քննարկման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիսթեան:
Հայաստանի հետ, շարունակեց խոսքը դեսպանը, արդեն վավերացվել է հետընդունման համաձայնագիր. «Եվրամիությունը հաշվի առավ ՄՄ-ին միանալու Հայաստանի ցանկությունը` չնայած, որ ամիսներ առաջ համաձայնություն կար Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի շուրջ: Այնուամենայնիվ ԵՄ-ն շարունակելու է աջակցել Հայաստանին մարդու իրավունքների հարցում»:
Խոսելով նոյեմբերի 28-29-ին Վիլնյուսում կայանալիք գագաթաժողովի մասին` Տ. Հրիսթեան նշեց, որ գագաթաժողովը պետք է արձանագրի կարևոր առաջընթացներ գործընկերների հետ համագործակցության հարցում. «Վիլնյուսից հետո փորձելու ենք գտնել համագործակցության ուղիներ»:

Христеа: ЕС продолжит содействовать Армении в вопросе прав человека
Евросоюз учитывает желание Армении вступить в Таможенный союз и продолжит оставаться сотрудничающей с Арменией организацией, заявил в Ереване руководитель делегации ЕС в Армении, посол Траян Христеа.
«ЕС учел желание Армении, несмотря на то, что существовала договоренность вокруг Зоны свободной и всеобъемлющей торговли. Тем не менее, ЕС продолжит содействовать Армении в вопросе прав человека», - отметил он.
Т.Христеа также заявил, что саммит Восточного партнерства 28-29 ноября в Вильнюсе должен зафиксировать важный прогресс в вопросе сотрудничества с партнерами. «После саммита в Вильнюсе попытаемся найти пути сотрудничества», - сказал он.