Տ. Հրիսթեա. Վիլնյուսից հետո փորձելու ենք գտնել համագործակցության ուղիներ
Եվրամիությունը հաշվի է առնում Հայաստանի` Մաքսային միությանն անդամակցելու ցանկությունը և շարունակելու է մնալ Հայաստանի հետ համագործակցող կազմակերպություն: «Վարշավայից դեպի Վիլնյուս. խաչմերուկներում՝ Հայաստան և Վրաստան» թեմայով հանրային քննարկման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Տրայան Հրիսթեան:
Հայաստանի հետ, շարունակեց խոսքը դեսպանը, արդեն վավերացվել է հետընդունման համաձայնագիր. «Եվրամիությունը հաշվի առավ ՄՄ-ին միանալու Հայաստանի ցանկությունը` չնայած, որ ամիսներ առաջ համաձայնություն կար Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի շուրջ: Այնուամենայնիվ ԵՄ-ն շարունակելու է աջակցել Հայաստանին մարդու իրավունքների հարցում»:
Խոսելով նոյեմբերի 28-29-ին Վիլնյուսում կայանալիք գագաթաժողովի մասին` Տ. Հրիսթեան նշեց, որ գագաթաժողովը պետք է արձանագրի կարևոր առաջընթացներ գործընկերների հետ համագործակցության հարցում. «Վիլնյուսից հետո փորձելու ենք գտնել համագործակցության ուղիներ»:

Hristea: EU to continue assisting Armenia with human rights issues
The European Union has taken note of Armenia’s decision to join the Customs Union and will continue working with Armenia, the Head of the EU Delegation in Armenia Ambassador Traian Hristea said.
“The EU has taken note of Armenia’s decision to join the Customs Union, thus abandoning the Association Agreement, as well as its component part DCFTA. Nevertheless, the EU will work after Vilnius to find ways to achieve goals together with our Armenian partners that will be consistent with the level Armenia’s ambitions and the selected direction of foreign policy,” he stated.
Traian Hristea expressed confidence the upcoming Eastern Partnership summit due in Vilnius on November 28-29 will register important progress in development of relations with partners and will set agenda for next two years.