Ա. Ադիբեկյանը՝ կուտակային համակարգի մասին. «Էշ մի սատկի գարուն կգա»
25 տարի առաջ Հայաստանում տարեկան ծնվում էր 80 000 երեխա, հիմա ծնվում է 40 000 երեխա: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ` կենսաթոշակային համակարգի ֆոնին, ծնելիության վիճակագրական տվյալները ներկայացրեց «Սոցիոմետր» կենտրոնի ղեկավար Ահարոն Ադիբեկյանը:
Ըստ նրա՝ ներկայիս երիտասարդները ապագայում հավանական է, որ չկարողանան թոշակ ստանալ, և եթե ներկայումս կուտակային կենսաթոշակայինի հարցը չլուծվի, ապա որտեղից են երիտասարդները թոշակ ստանալու «մենք հիմա մի կերպ ստանում ենք»:
Բանախոսը հիշեցրեց, որ աշխարհի բոլոր երկրներն անցում են կուտակային համակարգին` լրացնելով սերունդների համերաշխության համակարգը, չբացառելով, որ նման արագ անցումը կուտակային կենսաթոշակային համակարգին հիշեցնում է «շոկային թերապիա»:
Ահարոն Ադիբեկյանը նոր կենսաթոշակային համակարգի հետ կապված մտահոգություններ ունի, հատկապես ինդեքսացիայի հետ, սակայն հակված է` «ով ռիսկի չի դիմում, նա շամպայն չի խմում» սկզբունքին:
Թեև Ա. Ադիբեկյանը հակված է կուտակային կենսաթոշակային համակարգի գործարկմանը` որքան հնարավոր է շուտ, սակայն չի բացառում, որ իրականանա` «էշ մի սատկի գարուն կգա» առածը:

About 25 years ago there were 80 thousand births in Armenia each year, whereas the current annual number is 40 thousand, the director of Sociometer center Aharon Adibekian said at a meeting with journalists today, when presenting statistical data and commenting on the accumulative pension system.
According to him, unless the accumulative pension problem is solved now, it is likely that the current youths will not have an opportunity to get pensions in the future – “today we can hardly receive pensions”.
The sociologist reminded those present that all countries introduce an accumulative pension system. He did not rule out, however, that a rapid switch to the accumulative pension system is like shock therapy.
Aharon Adibekian expressed concern about the new pension system, especially in connection with indexation, but added that “nothing ventured, nothing gained”.