ՀԲ. Հայաստանի տնտեսության 60-63 տոկոսը մոնոպոլիզացված է
«Հայաստանի տնտեսության 60-63 տոկոսը մոնոպոլիզացված է և օլիգոպոլ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Համաշխարհային բանկի Հայաստանյան գրասենյակի ավագ տնտեսագետ Գոհար Գյուլումյանը:
Ցուցանիշները դիտարկվել են ԱՊՀ երկրների և Արևելյաեվրոպական երկրների շարքում, որտեղ Հայաստանին այս առումով գերազանցում է Ադրբեջանը` 70 տոկոսից ավելի ցուցանիշով:
Հայաստանի մի շարք ոլորտներում դոմինանտ են սահմանափակ թվով ընկերություններ, սակայն տնտեսագետի փոխանցմամբ, խոշոր ընկերությունը դեռևս չի նշանակում վատ ցուցանիշ. պետք է հետևել, որ այդ ընկերությունները չչարաշահեն իրենց դիրքը շուկայում:
Գ. Գյուլումյանը նաև փոխանցեց, որ Հայաստանում հավասարակշռության ինստիտուտներ չկան, այդիսկ պատճառով կարևոր է քննել` տնտեսությունը բա՞ց է փոքր ու միջին ընկերությունների համար, թե ոչ:
ՀՀ հակամրցակցային օրենսդրությունը բարելավման կարիք ունի և անհրաժեշտ է ավելի ճկուն սահմանում ունենալ շուկայում դոմինանտ ընկերությունների վերաբերյալ:
Ըստ նրա՝ հակամրցակցային մարմնի խնդիրն է, ոչ թե բարձր գները, այլ խնդիրը, թե կարո՞ղ են ընկերություններ մուտք ունենալ շուկա. «Կան շուկաներ, որտեղ մինչև 100 տոկոս կոնցենտրացիա կա ու գները կայուն են, նշանակում է մրցակցություն չկա՞»,- հարցնում է Գոհար Գյուլումյանը:

Всемирный Банк: 60-63 % экономики Армении монополизировано
Доля монополий и олигополий в экономике Армении составляет 60-63%. Об этом заявила сегодня в ходе встречи с журналистами старший экономист ереванского офиса Всемирного банка Гоар Гюлумян, представляя доклад ВБ «Республика Армения. Накопление, конкуренция, взаимодействие».
По ее словам, в Армении в основных сферах доминирует ограниченное число компаний. « В Армении доля монополий на рынке выше, чем в других странах региона Южного Кавказа и Восточной Европы. Этот показатель выше только в Азербайджане – более 70%», - сказала Гоар Гюлумян.
Экономист отметила, что преобладание в ряде сфер экономики крупных компаний не является само по себе негативным фактором: необходимо проследить, чтобы эти компании не злоупотребляли своим доминирующим положением на рынке.
Г.Гулумян заявила, что в Армении отсутствуют институты, обеспечивающие баланс, и именно по этой причине важно изучить открытость экономики.
Как подчеркнула экономист, антимонопольное законодательство Армении нуждается в реформировании и необходимо на уровне законодательства закрепить более гибкие положения относительно термина «доминирующее положение».
По ее словам, сегодня в Армении антимонопольный орган больше сконцентрирован на проведении мониторинга цен, чем на исследовании рынка в целом. «Его задача – не ценовое регулирование, а выявление причин и последствий повышения цен», - сказала Гоар Гулумян.