ՀԲ. Հայաստանի տնտեսության 60-63 տոկոսը մոնոպոլիզացված է
«Հայաստանի տնտեսության 60-63 տոկոսը մոնոպոլիզացված է և օլիգոպոլ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Համաշխարհային բանկի Հայաստանյան գրասենյակի ավագ տնտեսագետ Գոհար Գյուլումյանը:
Ցուցանիշները դիտարկվել են ԱՊՀ երկրների և Արևելյաեվրոպական երկրների շարքում, որտեղ Հայաստանին այս առումով գերազանցում է Ադրբեջանը` 70 տոկոսից ավելի ցուցանիշով:
Հայաստանի մի շարք ոլորտներում դոմինանտ են սահմանափակ թվով ընկերություններ, սակայն տնտեսագետի փոխանցմամբ, խոշոր ընկերությունը դեռևս չի նշանակում վատ ցուցանիշ. պետք է հետևել, որ այդ ընկերությունները չչարաշահեն իրենց դիրքը շուկայում:
Գ. Գյուլումյանը նաև փոխանցեց, որ Հայաստանում հավասարակշռության ինստիտուտներ չկան, այդիսկ պատճառով կարևոր է քննել` տնտեսությունը բա՞ց է փոքր ու միջին ընկերությունների համար, թե ոչ:
ՀՀ հակամրցակցային օրենսդրությունը բարելավման կարիք ունի և անհրաժեշտ է ավելի ճկուն սահմանում ունենալ շուկայում դոմինանտ ընկերությունների վերաբերյալ:
Ըստ նրա՝ հակամրցակցային մարմնի խնդիրն է, ոչ թե բարձր գները, այլ խնդիրը, թե կարո՞ղ են ընկերություններ մուտք ունենալ շուկա. «Կան շուկաներ, որտեղ մինչև 100 տոկոս կոնցենտրացիա կա ու գները կայուն են, նշանակում է մրցակցություն չկա՞»,- հարցնում է Գոհար Գյուլումյանը:

WB: 60-63% of Armenian economy is monopolized
“60-63% of the Armenian economy is monopolized and oligopolistic,” senior economist of the World Bank Office in Armenia Gohar Gyulumian said at a meeting with journalists today.
According to her, a limited number of companies hold a dominant position in some sectors of the economy, although the existence of large companies is not bad in itself: measures should be taken to prevent such companies from abusing their dominant position in the market.
The economist stressed the need to improve the antimonopoly law and develop a more flexible definition of companies with a dominant position.
In her words, the competition protection agency’s function is not related to high prices, but it should ascertain whether companies can enter the market. “In some markets prices are quite stable, but is there competition?” the WB expert said.