Լյուքս Ստեփանյանի գործով դատավորն ինքնաբացարկ է հայտնել. Pastinfo.am
Մայիսի 15-ին Նոյեմբերյանի զորամասում շարքային Լյուքս Ստեփանյանին մահացու հրազենային վնասվածք պատճառելու մեջ մեղադրվող Դավիթ Խաչատրյանի գործով նախաքննությունն ավարտվել է, իսկ գործն ուղարկվել Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան: Այս մասին գրում է «Փաստինֆոն»
Քրեական գործի դատարան մուտք լինելու մասին Դավիթ Խաչատրյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը առաջին անգամ լսեց «Փաստինֆոյի» թղթակցից. նրա տեղեկացմամբ կողմը պաշտոնապես այդ մասին չէր ծանուցվել:
Բացի այդ «Փաստինֆոյին» հայտնի է դարձել, որ 28.11.2013թ. դատավորի կողմից կայացվել է ինքնաբացարկի որոշում: Ըստ պաշտպանի, դատավորն իր նախաձեռնությամբ է ինքնաբացարկ կայացրել, քանի որ դատական նիստ չի եղել և կողմերը չէին կարող ինքնաբացարկ հայտնել։ «Պաշտոնական որևէ ծանուցում չի ստացվել անգամ այն մասին, որ քրեական գործը մուտք է եղել դատարան և եթե ինքնաբացարկի որոշում է եղել, ապա պետք է կողմերին ուղարկվեր, իսկ մենք չեն ստացել»,- ասաց Երեմ Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա մայիսի 15-ին, ժամը 15:30-ի սահմաններում Նոյեմբերյանում գտնվող ՊՆ N զորամասում ծառայակցի արձակած գնդակից զոհվել է Մարտունու Վերին Գետաշեն գյուղի բնակիչ, 1994-ին ծնված զինծառայող Լյուքս Ստեփանյանը:

The preliminary investigation into the case of David Khachatrian who is charged with killing a fellow soldier, Private Lyuks Stepanian, on May 15, 2013, has finished and the case was sent to the Tavush regional court of general jurisdiction, PastInfo news agency reported.
David Khachatrian’s lawyer, Yerem Sargsyan, told PastInfo he didn’t know that the criminal case went to court.
Besides, PastInfo learned that the judge recused himself on November 28, 2013.
According to the lawyer, the judge recused himself on his own initiative because no court sitting was held and the parties could not recuse the judge. “We did not receive any official notice that the criminal case went to court. If there was a decision on self-recusation, notices should have been sent to the sides,” the lawyer said.
Around 3:30 pm on May 15 Private Lyuks Stepanian, 19, died from a gunshot wound to the head. L. Stepanian’s fellow soldier David Khachatrian was arrested on suspicion of murder.