Նախագահ. «Ռոսնեֆտ» ընկերությունը մուտք կգործի հայկական շուկա
Գյումրիում ընթացող հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 3-րդ համաժողովի ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, անդրադառնալով Հայաստանի՝ Մաքսային միությանն անդամագրվելու մտադրությանն ասաց, որ մենք ապրում ենք արագ փոփոխվող աշխարհում, որտեղ մշտապես պահանջվում են նոր մոտեցումներ, որոնք ավելի հեշտ է գտնել միասին՝ ինտեգրացիոն միավորումների և գործընթացների շրջանակներում:
«Հենց դրանով է պայմանավորված Մաքսային միություն և Ռուսաստանի, Ղազախստանի ու Բելառուսի Միասնական տնտեսական տարածք մտնելու Հայաստանի որոշումը: Այդ թեմային է նվիրված նաև այսօրվա համաժողովը:
Անցել է ընդամենը երեք ամիս Մաքսային միություն մտնելու Հայաստանի մտադրության մասին հայտարարության պահից, սակայն արդեն կատարված է հսկայական աշխատանք: Ընդունված է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի համապատասխան որոշումը: Ստորագրված է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի միջև հուշագիր: Ստեղծված են քսաներկու աշխատանքային խմբեր, որոնք աշխատանքներ են տանում անհրաժեշտ միջոցառումների և օրենսդրական փոփոխությունների նախապատրաստման ուղղությամբ: Ընդ որում, այսօր արդեն համաձայնեցված են Հայաստանի նկատմամբ երկկողմ կարգով մի շարք կարևոր արտոնությունների և առավելությունների կիրառման մեխանիզմները, որոնք կիրառվում են Մաքսային միության երկրների միջև փոխհարաբերություններում: Ցանկանում եմ դրա համար հատուկ շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի Նախագահին»,-ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը նաև նշեց, որ նոր մակարդակի հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցությունը կոչված է լրացնելու մեր երկրների միջև քաղաքական երկխոսության և ռազմավարական գործընկերության առկա մակարդակը, մեծ ներուժ է պարունակում և՛ Հայաստանի, և՛ Ռուսաստանի համար:
«Հայաստանը նշանակալի արդյունքների է հասել բիզնես-վարչարարության ոլորտում բարեփոխումների հարցում: Արդեն այս այցի հարթակներում համաձայնագիր կստորագրվի ռուսաստանյան նավթային ոլորտում առաջատար «Ռոսնեֆտ» ընկերության հայկական շուկա մուտքի մասին:
Վստահ եմ, որ առևտրատնտեսական կապերի առաջմղմանը կնպաստի նաև մեր կառավարությունների կողմից հաստատված «Մինչև 2020 թվականը Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև երկարատև տնտեսական համագործակցության ծրագիրը»,- ասաց Նախագահը:

“We live in a fast changing world. New approaches are constantly needed and it is easier to find them jointly, within the framework of integration unions and processes. This circumstance conditioned Armenia’s decision to join the Customs Union and the Common Economic Space of Russia, Kazakhstan and Belarus. Today’s forum is dedicated to this subject,” Armenian President Serzh Sargsyan stated at the 3rd Armenian-Russian interregional forum held in Gyumri during the Russian president’s visit to Armenia, according to the presidential press service.
S. Sargsyan said that only three months have passed since the announcement of Armenia’s intention to join the Customs Union, but enormous work has already been done.
“The respective decision of the Supreme Eurasian Economic Council was taken. The memorandum between the Armenian government and the Eurasian Economic Commission was signed. 22 working groups were set up and they are now preparing the necessary measures and legislative amendments. The mechanisms of applying bilaterally to Armenia a number of important privileges and advantages used in mutual relations of the Customs Union countries have already been reconciled. I would like to thank Russian President Vladimir Putin for that – it is a step of a true partner and friend. It is crucial for maintaining the viability of Armenia’s economy. Thank you very much!” Serzh Sargsyan said.
In his words, Armenian-Russian economic cooperation of a new level is aimed at complementing the current level of the political dialog and strategic partnership between our countries and it has huge potential for both Armenia and Russia.
“Armenia has achieved significant results in business administration reforms. During this visit, an agreement on entrance of the Russian petroleum industry leader - Rosneft OJSC into the Armenian market will be signed. I am convinced that the Program of Long-term Economic Cooperation between Armenia and Russia through 2020, which was approved by our governments, will also promote the trade and economic links,” the Armenian president stressed.