Իրաքի ԱԳ նախարար. Ցանկանում ենք խորացնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ
Այսօր տեղի ունեցավ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հանդիպումը Իրաքի արտգործնախարար Հոշիար Զեբարիի հետ, որ Երևանում է գտնվում պաշտոնական այցով։
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշեց, որ վերջին շրջանում երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը զգալիորեն ակտիվացել է և հույս հայտնեց, որ Իրաքի արտգործնախարարի այցը նոր լիցք կհաղորդի տարբեր բնագավառներում երկկողմհամագործակցության զարգացմանը։ Նախարար Նալբանդյանը ողջունեց նաև Հայաստանում Իրաքի դեսպանատան վերաբացումը:
Շնորհակալություն հայտնելով Երևան այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելությանհամար՝ նախարար Զեբարին ասաց, որ Իրաքը ցանկանում է խորացնելհամագործակցությունը Հայաստանի հետ և իր այցելության հիմնական նպատակըհենց այդ ուղղությամբ պայմանավորվածությունների ձեռքբերումն է։ Հոշիար Զեբարին կարևորեց հայ համայնքի ներդրումը Իրաքի զարգացման և բարգավաճման գործում։
Հանդիպմանը հանգամանալից զրույց ծավալվեց երկկողմ հարաբերությունների խթանման՝ քաղաքական երկխոսության ակտիվացման, միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության սերտացման, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման, առևտրատնտեսական, գիտական, կրթական, մշակութային բնագավառներում փոխգործակցության շուրջ։ Նախարարները արծարծեցին երկու երկրների միջև մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման հնարավորությունը։
Հյուրի խնդրանքով ՀՀ արտգործնախարարը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված Հայաստանի և միջազգային հանրության ջանքերը:
Հոշիար Զեբարին Էդվարդ Նալբանդյանին տեղեկացրեց Իրաքում կայունություն և անվտանգություն ապահովելու ուղղությամբ իշխանությունների ձեռնարկվող քայլերի մասին:
Նախարարները հանգամանալից զրույց ունեցան միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների՝ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածության, Սիրիայի հարցով Ժնև-2 համաժողովի կազմակերպման վերաբերյալ։

Iraqi foreign minister: We want to deepen cooperation with Armenia
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian met today with Iraqi Foreign Minister Hoshyar Zebari who is on an official visit to Armenia.
E. Nalbandian said that cooperation of the two countries had become more active recently, expressing hope that the Iraqi foreign minister’s visit will give impetus to bilateral cooperation in various spheres. Minister Nalbandian welcomed the reopening of the Iraqi embassy in Armenia.
Minister Zebari thanked him for the invitation to visit Yerevan and the warm reception, noting that Iraq wants to deepen cooperation with Armenia and one of his visit’s main goals is to reach agreements in that direction. H. Zebari underlined the role of the Armenian community in Iraq’s development and prosperity.
The interlocutors held a discussion regarding development of bilateral ties: promotion of the political dialog, closer cooperation in international organizations, expansion of the legal and contractual field, cooperation in various spheres such as economy, science, culture and education. The sides discussed the opportunities of visa facilitation.
At the guest’s request, E. Nalbandian presented efforts of Armenia and the international community on a peaceful settlement of the Karabakh conflict.
H. Zebari informed E. Nalbandian about the Iraqi authorities’ steps aimed at ensuring stability and security in Iraq.