ՄԻՊ. Վճռաբեկ դատարանի կողմից որոշումները ընդունվում են երկակի ստանդարտներով
Վճռաբեկ դատարանի կողմից բողոքները վարույթ ընդունելու կամ չընդունելու մասին որոշումները ընդունվում են երկակի ստանդարտներով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը՝ ներկայացնելով Մարդու իրավունքների պաշտպանի՝  արդար դատաքննության իրավունքի վերաբերյալ զեկույցը, ասաց  ՄԻՊ տեղակալ Գենյա Պետրոսյանը:
Ըստ զեկույցի՝ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի կողմից հիմնական խախտումները, երկակի ստանդարտները և իրավական կամայականությունները կատարվում են բողոքները վարույթ ընդունելու փուլում:
«ՀՀ վճռաբեկ դատարանը վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու հարցը լուծում է պալատի նախագահի և երեք կամ հինգ դատավորի կազմով (դատավորների թիվը ըստ պալատի): Ներկայացված վճռաբեկ բողոքների ճնշող մեծամասնությունը Վճռաբեկ դատարանի կողմից վարույթ չեն ընդունվում: ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և վարչական պալատ 2012թ. ընթացքում ստացվել է 2928 վճռաբեկ բողոք:
Մակագրված 2733 բողոքներից 2474-ը (90.5 %) վերադարձվել է: ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի կողմից ներկայացված բողոքներից վերադարձվել է 1007-ը կամ 88.1%-ը, 58-ը կամ 5,07% -ը՝ թողնվել է առանց քննության, իսկ վարույթ է ընդունվել 76 բողոք կամ 6.6%-ը:
ՀՀ վճռաբեկ դատարանի կողմից 2012-2013թթ. վարույթ ընդունված բոլոր բողոքների ուսումնասիրության արդյունքներով պարզվել է, որ ՀՀ վճռաբեկ դատարան ներկայացված 9 բողոքներ ընդհանրապես չեն պարունակել վճռաբեկ բողոքի ընդունելիության հիմքերի վերաբերյալ որևէ հղում կամ հիմնավորում, այսինքն՝ դրանք Վճռաբեկ դատարանի կողմից վարույթ են ընդունվել ՀՀ քաղաքացիական և քրեական դատավարության օրենսգրքերի պահանջների ակնհայտ խախտմամբ: Այս բողոքները Վճռաբեկ դատարանի կողմից վարույթ ընդունելու փաստն ապացուցում է ոչ միայն Վճռաբեկ դատարանի կողմից օրենքով սահմանված պահանջների ուղղակի խախտումը, այլև՝ Վճռաբեկ դատարանի կողմից երկակի ստանդարտների ակնհայտ կիրառումը՝ վարույթ չընդունված մի քանի հազար բողոքներ ներկայացրած անձանց նկատմամբ»,-ասված է զեկույցում:

Омбудсмен Армении: Кассационный суд руководствуется двойными стандартами
Кассационный суд Армении руководствуется двойными стандартами, принимая решения о приеме или отклонении жалоб. С таким обвинением выступила сегодня в ходе встречи с журналистами заместитель омбудсмена Армении Геня Петросян, представляя внеочередной доклад Защитника прав человека.
«Кассационный суд принимает решение о принятии к производству кассационной жалобы в составе председателя палаты и трех или пяти судей. Преимущественное большинство представленных кассационных жалоб не принимаются к производству Кассационным судом. В течение 2012 года гражданская и административная палаты получили 2928 жалоб. Из завизированных 2733 жалоб были отклонены 2474 (90.5 %). К производству приняты 76 жалоб (6.6%)», - сообщила Г.Петросян.
Что касается коррупционных механизмов в судебной системе, то во внеочередном докладе омбудсмена отмечается, что, согласно проведенным исследованиям и опросам, размер взяток в судах первой инстанции ниже, чем в вышестоящих. В докладе омбудсмена озвучиваются цифры и утверждается, будто размер взяток в Кассационном суде достигает вплоть до нескольких десятков тысяч долларов.
Геня Петросян выразила надежду на то, что этот доклад станет прецедентом и сыграет существенную роль в данной сфере. «Правоохранительные органы могут быть более бдительны», - отметила она.