Բակո Սահակյանը մասնակցել է Մոնսերատ Կաբալյեի ալբոմի շնորհանդեսին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 12-ին Փարիզ քաղաքում մասնակցել է Մոնսերատ Կաբալյեի «Հայաստան և Արցախ. քրիստոնեության կղզյակև ալբոմի շնորհանդեսին:
Իր խոսքում Բակո Սահակյանը նշել է, որ այդ իրադարձությունը պատմական է Արցախի համար՝ հավելելով, որ Մոնսերատ Կաբալյեն շարունակում է պատմական քրիստոնյա քարոզիչների առաքելությունը՝ բարձր արվեստի միջոցով ոչ միայն Արցախն աշխարհին ներկայացնելով, այլեւ յուրօրինակ կոչ հղելով մարդկությանը՝ պահպանելու քրիստոնեական արժեքները:
Երկրի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել աշխարհահռչակ երգչուհուն և բոլոր նրանց, ովքեր մասնակցել են նախագծի իրականացմանը՝ ընդգծելով, որ դա անկեղծ բարեկամության լավագույն դրսևորումներից է:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Շվեյցարիայում և Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպաններ Շարլ Ազնավուրն ու Վիգեն Չիթեչյանը, Մեծ Բրիտանիայի լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը, Ֆրանսիայի խորհրդարանի մի խումբ անդամներ, ԼՂՀ եւ ՀՀ մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, համաշխարհային աստղեր, հայ ազգային բարերարներ, ներկայացուցիչներ Սփյուռքից: Այս մասին հաղորդում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:

M. Caballé releases album 'Armenia and Artsakh – An Isle of Christianity'
On 12 December Artsakh Republic President Bako Sahakyan participated in Paris in the presentation of Montserrat Caballé’s “Armenia and Artsakh – An Isle of Christianity” album, Central Information Department of the Office of the NKR President reported.
In his speech the President noted the historical significance of this event for Artsakh, adding that Montserrat Caballé continued the mission of historical Christian preachers and through high art not only introduced Artsakh to the world but also sent a peculiar message to humanity to preserve the Christian values.
The President expressed gratitude to the world-famous singer and all those who participated in the implementation of the project, stressing that it was the best manifestation of sincere friendship.
Catholicos of All Armenians Garegin II, Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, ambassadors extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Armenia to Switzerland and France Charles Aznavour and Vigen Chitechyan, member of the British Parliament’s House of Lords Baroness Caroline Cox, a group of French MPs, state officials from NKR and Armenia, world-famous stars, Armenian philanthropists, representatives of the Diaspora attended the event.