«Սիվիլիթասն» ընդլայնվում է. Ո՞վ է աջակցելու Օսկանյանին
«Սիվիլիթաս» հիմնադրամը, որի ստեղծումը կապվում է Վարդան Օսկանյանի անվան հետ, «փողերի լվացման» գործից հետո այլևս նախկին աշխույժը չէ: Այդ աշխուժությունը, ըստ «Հրապարակի» աղբյուրների, փոխանցվել է Ստամբուլում վերջերս հիմնադրված նոր, ավելի մեծ գրասենյակին, ևս մեկ գրասենյակ առաջիկայում կհիմնադրվի Թբիլիսիում` տեղեկացրել է «Հրապարակի» զրուցակիցը:
«Հիշեցնենք, որ պատգամավոր դառնալուց հետո Վարդան Օսկանյանը հայտարարել է, որ դադարեցնում է «Սիվիլիթասում» իր գործունեությունը` մնալով ընդամենը հիմնադրամի պատվո խորհրդի անդամ: Ի դեպ, այս օրերին Բրյուսելում գտնվող Օսկանյանը բանակցում է Եվրոպայի ռեֆորմիստների և պահպանողականների կուսակցության հետ ԲՀԿ անդամակցության շուրջ:
Հիշեցնենք, որ վերջերս այդ կուսակցությանն է անդամակցել նաև Էրդողանի կուսակցությունը` դուրս գալով ԵԺԿ-ից, որպեսզի առավել փոքրաթիվ ԵՌՊ-ում ունենա իշխող դերակատարություն և առաջիկա նախագահական ընտրություններում, որով Թուրքիան վարչական համակարգից անցում է կատարում նախագահականի, եվրոպական այդ կուսակցությունը գործուն աջակցություն հանդես բերի»,- գրել է թերթը:

«Грапарак»: Фонд «Сивилитас» расширяется
Фонд «Сивилитас», создание которого связывают с именем Вардана Осканяна, после дела об «отмывании денег» уже не столь активен, как раньше. Как пишет газета «Грапарак» со ссылкой на свои источники, вся энергия была вложена открывшийся недавно в Стамбуле большой офис, кроме того, еще один офис будет открыт в будущем в Тбилиси.
«Напомним, что после избрания депутатом парламента Вардан Осканян заявил о том, что прекращает свою деятельность в фонде «Сивилитас», оставаясь лишь почетным членом совета попечителей фонда. Кстати, находящийся в эти дни в Брюсселе Вардан Осканян ведет переговоры с Альянсом Европейских консерваторов и реформистов (ЕКР) вокруг членства партии «Процветающая Армения».
Отметим, что недавно к этой партии присоединилась также партия Эрдогана, которая вышла из состава ЕНП, чтобы играть ведущую роль в малочисленной ЕКР и получить поддержку от этой европейской партии на предстоящих президентских выборах, после которых Турция перейдет к президентской системе правления», - отмечает издание.