Գ. Մակարյան. «ՀայՌուսգազարդը» խոչընդոտում է բիզնեսի աշխատանքներին
Եթե «ՀայՌուսգազրադի» աշխատակիցը չի հասկանում, որ ինքը վթարային իրավիճակ է ստեղծում, ապա նա չպետք է աշխատի համակարգում, իսկ եթե հասկանալով է դա անում` նա հանցագործ է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը` մեկնաբանելով «Ալիշան» ՍՊԸ-ում գազի անհարկի բարձրացումից հետո ստեղծված պայթյունավտանգ իրավիճակը:
Նշենք, որ «Ալիշան» ՍՊԸ-ում գազի ճնշումը պահանջվող 40-ից հասել էր 300-ի: Ընկերությունում կարողացել էին խուսափել կաթսայի պայթյունից:
Գ. Մակարյանը հիշեցրեց, որ սովորաբար բիզնեսի համար խոչընդոտներ ստեղծում են ստուգող մարմինները, տեսչությունները, սակայն այս անգամ այդ դերը ստանձել է «ՀայՌուսգազարդը», որը օգտագործելով իր մենաշնորհային դիրքը` անցել է ընդունելի չափ ու սահմանը: Այստեղ, ըստ բանախպոսի, լուրջ անելիքներ ունի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը:
Գործատուների միության նախագահը նաև փոխանցեց, որ գազի սպառողներին հանգստյան, տոն օրերին այցելում են ընկերության աշխատակցիները, խանգարելով մարդկանց հանգիստը:
Բանախոսին հետաքրքրում է, թե «ՀայՌուսգազարդի» աշխատակցիները ինչպիսի՞ պայմանագրեր ունեն: Նա նշեց, որ ընկերության աշխատակիցները հանգստյան օրերին իրենց այցերով անհանգստացնում են քաղաքացիներին: Գագիկ Մակարյանը ակնկալում է «ՀայՌուսգազարդի» արձագանքը այս խնդրով:

Гагик Макарян: Компания «АрмРосгазпром» создает препятствия бизнесу
Если сотрудник компании «АрмРосгазпром» не понимает, что создает аварийную ситуацию, то он не должен работать в системе, а если он делает это осознанно, значит – преступник. Такое мнение высказал сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян, комментируя возникшую на консервном заводе «Алишан» взрывоопасную ситуация вследствие увеличения давление поставляемого газа.
Отметим, что на заводе «Алишан» из-за увеличения давление поставляемого газа с 40 до 300 создалась взрывоопасная ситуация, которую удалось предотвратить только благодаря усилиям сотрудников предприятия.
Г.Макарян напомнил, что обычно препятствия для бизнеса создают проверяющие органы, инспекции, однако в данном случае эту роль взяла на себя компания «АрмРосгазпром», которая, воспользовавшись своим доминирующим положением, перешла все приемлемые нормы и границы.
По мнению Г.Макаряна, инцидент должен стать предметом серьезного обсуждения в Комиссии по регулированию общественных услуг РА.
Председатель Республиканского союза работодателей Армении также отметил, что сотрудники ЗАО «АрмРосгазпром» посещают потребителей в нерабочие и праздничные дни, мешая их отдыху.
Как отметил Г.Макаряна, визиты сотрудников компании «АрмРосгазпром» в выходные дни беспокоят граждан и должны удостоиться соответствующей оценки.