ՍԴ. Գազային համաձայնագրերը Սահմանադրությանը չեն հակասում. Azatutyun.am
Սահմանադրական դատարանն այսօր գտավ, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայաստանյան այցի օրը ստորագրված գազային երեք համաձայնագրերը համապատասխանում են Հայաստանի սահմանադրությանը: Այս մասին գրում է Azatutyun.am-ը:
Սահմանադրական դատարանի որոշումը հրապարակվեց այսօր, սակայն կառավարությունը համաձայնագրերի վավերացման հարցով արտահերթ նստաշրջան հրավիրելու ցանկությունը հայտնել էր օրեր առաջ:
Ուշագրավ է, որ Հայաստանում դեռևս չհրապարակված այս փաստաթղթերն արդեն տեղադրված են ՌԴ կառավարության կայքէջում: Դրանցից պարզ է դառնում, որ հայկական կողմը պարտավորվել է «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունում Հայաստանի կառավարության վերջին 20 տոկոս բաժնեմասի առքուվաճառքի պայմանագիրը «Գազպրոմի» հետ կնքել մինչև հաջորդ տարվա հունվարի 17-ը: Դա է, թերևս, հայկական կողմի շտապողականության պատճառը:
Սահմանադրական դատարանն այսօր շատ արագ քննեց այդ համաձայնագրերի սահմանադրականության հարցը. դատարանի անդամները խորհրդակցական սենյակում ընդամենը րոպեներ անցկացրին` որոշումն արագ հրապարակելու համար: Միջպետական համաձայնագրերը խորհրդարանում քննարկման դնելու համար, հիշեցնենք, Սահմանադրական դատարանի եզրակացությունն անհրաժեշտ է:
Խորհրդարանական ոչ իշխանական ուժերը վտանգավոր են համարում այս համաձայնագրերը: Նրանց, մասնավորապես, մտահոգում են Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունները, որոնց համաձայն` եթե Հայաստանը ռուսական գազ է գնում, ապա` միայն «Գազպրոմից», քանի որ Հայաստան գազի ներմուծման բացառիկ իրավունքը տրված է ռուսաստանյան այդ ընկերությանը:
Ոչ իշխանական քաղաքական ուժերը մտավախություն ունեն, որ այս պայմանագիրն անբողջությամբ սահմանափակում է կողմերից մեկի բոլոր իրավունքները, հակասում է մեր Սահմանադրությանը` բազմաթիվ կետերով, և ամբողջությամբ սպասարկում է մյուս կողմի շահերը:
Էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը, ով այս հարցով հայկական կողմի գլխավոր բանագնացն էր, այսօր դեմքի շատ գոհ արտահայտությամբ դուրս եկավ Սահմանադրական դատարանից:

КС Армении: Газовые соглашения не противоречат Конституции
Конституционный суд Армении сегодня постановил, что три газовых соглашения, подписанные в день визита президента России Владимира Путина в Армению, соответствуют Конституции Армении. Об этом сообщает Радио «Азатутюн».
Решение Конституционного суда было оглашено сегодня, однако правительство несколько дней назад заявило о намерении созвать внеочередную сессию парламента Армении по вопросу ратификации этих соглашений.
Примечательно, что эти документы, еще не опубликованные в Армении, уже размещены на веб-сайте правительства России. Из них становится ясно, что армянская сторона обязалась заключить договор с «Газпромом» о купле-продаже принадлежащих правительству Армении последних 20% акций «АрмРосгазпрома» до 17 января следующего года. Это, пожалуй, и является причиной спешки армянской стороны.
Конституционный суд сегодня очень быстро рассмотрел вопрос конституционности данных соглашений: перед оглашением вердикта члены суда в совещательной комнате провели всего несколько минут. Напомним, для внесения на обсуждение в парламент межгосударственных соглашений необходимо заключение Конституционного суда.
Непровластные парламентские силы считают эти соглашения опасными. Их, в частности, беспокоят взятые по этим соглашениям Арменией обязательства, согласно которым, если Армения покупает российский газ, то лишь у «Газпрома», поскольку исключительное право импорта газа в Армению предоставлено этой российской компании.
Непровластные парламентские силы также обеспокоены тем, что эти соглашения полностью ограничивают все права одной из сторон (Армении), противоречат многих положениям Конституции страны и полностью обслуживают интересы другой стороны (России).
Министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян – главный переговорщик с армянской стороны по этому вопросу – вышел сегодня из здания Конституционного суда с очень довольным выражением лица.
Напомним, что речь идет о соглашениях «Об условиях купли-продажи акций и дальнейшей деятельности ЗАО «АрмРосгазпром», «О порядке формирования цен при поставке природного газа в Республику Армения» и «О сотрудничестве в сфере поставок газа, нефтепродуктов и необработанных природных алмазов в Республику Армения», подписанных в Ереване между правительством Республики Армения и правительством Российской Федерации.