Գյուղատնտեսական տոնավաճառները նախատոնական օրերին կգործեն ամենօրյա ռեժիմով
Գյուղատնտեսական տոնավաճառները նախատոնական օրերին կգործեն ամենօրյա ռեժիմով` դեկտեմբերի 20-ից մինչ դեկտեմբերի 29-ը: Այս մասին Aysor.am-ին հաղորդեց ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը:
Հիշեցնենք, որ Երևանում գործում է երկու գյուղամթերքի տոնավաճառ, մեկը` Կասյան փողոցի, մյուսը` Մալիբու սրճարանի հարևանությամբ:
Փոխնախարրաը հիշեցրեց, որ շուկաներում գյուղացիները իրացնում են իրենց աճեցրած բերքը, վերավաճառողների մուտքն արգելված է, շուկայում առևտուր կատարողներին անվճար տրամադրվում են կշեռքներ, տաղավարներ:
Նշենք, որ այս տարի դեկտեմբերի 23-ի դրությամբ Կասյան փողոցի վերին հատվածում կազմակերպվել է թվով 39 տոնավաճառ: Ընդհանուր առմամբ 39 տոնավաճառներին գրանցվել են շուրջ 4823 գյուղացիական տնտեսություններ, որոնք ներկայացրել են թվով 160 գյուղական համայնքներ: Յուրաքանչյուր տոնավաճառի մասնակիցների կողմից վաճառքի է ներկայացվել շուրջ 45 տեսակի գյուղմթերք: Միջին հաշվով 1 տոնավաճառի ընթացքում իրացվել է 35-40 տոննա գյուղմթերք, ընդհանուր առմամբ՝ 1420 տոննա:

Farmers markets operate in Yerevan on December 20-29
Farmers markets are operating in Yerevan on December 20-29, Deputy Agriculture Minister of Armenia Robert Makarian told Aysor.am.
Two such markets are operating ahead of the New Year in the capital city: one is located on Kasian Street and the other is in the vicinity of the Malibu Café. The deputy minister said that farmers have the opportunity to sell their produce directly to consumers and they were given booths and scales free of charge.
As of December 23, 39 agricultural fairs with the participation of 4,823 farms from 160 rural communities of Armenia were held in the market on Kasian Street. 35-40 tons of agricultural products are sold during a fair on average. A total of 1,420 tons of products has been sold.