Գյուղատնտեսական տոնավաճառները նախատոնական օրերին կգործեն ամենօրյա ռեժիմով
Գյուղատնտեսական տոնավաճառները նախատոնական օրերին կգործեն ամենօրյա ռեժիմով` դեկտեմբերի 20-ից մինչ դեկտեմբերի 29-ը: Այս մասին Aysor.am-ին հաղորդեց ՀՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Ռոբերտ Մակարյանը:
Հիշեցնենք, որ Երևանում գործում է երկու գյուղամթերքի տոնավաճառ, մեկը` Կասյան փողոցի, մյուսը` Մալիբու սրճարանի հարևանությամբ:
Փոխնախարրաը հիշեցրեց, որ շուկաներում գյուղացիները իրացնում են իրենց աճեցրած բերքը, վերավաճառողների մուտքն արգելված է, շուկայում առևտուր կատարողներին անվճար տրամադրվում են կշեռքներ, տաղավարներ:
Նշենք, որ այս տարի դեկտեմբերի 23-ի դրությամբ Կասյան փողոցի վերին հատվածում կազմակերպվել է թվով 39 տոնավաճառ: Ընդհանուր առմամբ 39 տոնավաճառներին գրանցվել են շուրջ 4823 գյուղացիական տնտեսություններ, որոնք ներկայացրել են թվով 160 գյուղական համայնքներ: Յուրաքանչյուր տոնավաճառի մասնակիցների կողմից վաճառքի է ներկայացվել շուրջ 45 տեսակի գյուղմթերք: Միջին հաշվով 1 տոնավաճառի ընթացքում իրացվել է 35-40 տոննա գյուղմթերք, ընդհանուր առմամբ՝ 1420 տոննա:

Ярмарки сельхозпродукции в Ереване будут работать ежедневно до 29 декабря
В праздничные дни сельскохозяйственные ярмарки в Ереване будут действовать ежедневно в период с 20-го по 29-е декабря. Об этом Aysor.am сообщил заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян.
Напомним, что в Ереване действуют две ярмарки сельскохозяйственной продукции – на улице Касьяна и по соседству с кафе «Малибу».
Замминистра отметил, что на ярмарках жители сел реализуют свою продукцию, для торговли им бесплатно предоставляются павильоны и весы.
Отметим, что по состоянию на 23 декабря на улице Касьяна было организовано 39 ярмарок сельхозпродукции с участием 4823 крестьянских хозяйств, представляющих 160 общин республики. На каждой ярмарке были представлены порядка 45 видов сельхозпродукции. В среднем в течение одной ярмарки было реализовано 35-40 тонн сельхозпродукции, в целом 1420 тонн.