Լույս է տեսել «Հայատյացությունը Ադրբեջանում» գիրքը
Այսօր տեղի ունեցավ «Հայատյացությունը Ադրբեջանում» («Армянофобия в Азербайджане») գրքի շնորհանդեսը: Գիրքը կազմվել է Ադրբեջանի ադրբեջանական մամուլի, պաշտոնական հայտարարությունների ուսումնասիրության հիման վրա:
Գրքում ներկայացված նյութերը հավաքել են հինգ տարվա ընթացքում ադրբեջանալեզու, ռուսալեզու, անգլալեզու աղբյուրներից: Ըստ գրքի համահեղինակ, «Այլատյացության կանխման նախաձեռնություն» ՀԿ-ի ղեկավար Արմինե Ադիբեկյանի՝ տեղեկությունները հավաքվել են պահպանելու նպատակով, քանի ադրբեջանցիները հաճախ վերացնում են հետքերը:
«Գիրքն առաջին հերթին երրորդ կողմի հասարակության համար է, Մինսկի խմբի համար է, ով փորձում է առաջ բերել հումանիտար ծրագրեր, որպեսզի հասարակությունների մակարդակով փորձենք որևէ լուծում գտնել: Լուծում գտնելու համար առաջին հերթին պետք է հասկանալ, թե ինչ է կատարվում ադրբեջանական հասարակությունում: Այսօր Ադրբեջանում բացարձակ հայատյացության մեջ են դաստիարակում երեխաներին: Հայատյացության դրսևորումներ դասագրքերում, հեքիաթներում, հեռուստատեսությամբ, իսկ երեխաները պաշտպանվելու միջոց չունեն: Մեր երեխաների կողքին ապրելու են այդ սերնդի ներկայացուցիչները, ինչը մեզ համար վտանգավոր իրավիճակ է ստեղծում»,- իր հերթին նշեց ադրբեջանագետ Անժելա Էլիբեգովան:
Նշենք, որ «Հայատյացությունը Ադրբեջանում» գիրքը լույս է տեսել ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի» աջակցությամբ: Այն հետագայում կունենան նաև անգլերեն տարբերակ:

Presentation of ‘Armenophobia in Azerbaijan’ book held
The presentation of ‘Armenophobia in Azerbaijan’ book took place today. The book is based on studies of Azerbaijan’s press and official statements. The authors collected materials for five years, using Azerbaijani-, Russian-, and English-language sources.
According to the co-author Armine Adibekian, information has been collected as an archive since Azerbaijan very often obliterates all traces.
“The book is intended first of all for the third reader – the Minsk Group so that an attempt could be made at the public level to find a solution and with this aim it is necessary to understand what is going on in Azerbaijani society. Children in Azerbaijan today are brought up in an atmosphere of Armenophobia, which is perceived everywhere – in textbooks and fairy tales, on television, while children have no opportunity to defend themselves. Representatives of this generation will live close to our children, which creates a dangerous situation for us,” she noted.
The book was published with the assistance of the Center of Information and Public Relations of the Armenian President’s Office. The book will be translated into English.