Հետքայլ` «Զվարթնոցի» շենքի հարցում. Քննարկվելու է կոնցեսիոների մաստեր պլանը
Քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունն իր վերջին նիստի ընթացքում դրական եզրակացություն է տրվել «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին ուղևորափոխադրող համալիրի շենքի հետ կապված կոնցեսիոների ներկայացրած «մաստեր պլանին», որտեղ ներառված է նաև կառույցը քանդելու հարցը:
Այս եզրակացությունն արդեն ուղարկվել է ՀՀ կառավարություն: Այսօր Հանրային խորհրդի Մշակույթի, Քաղաքաշինության և ճարտարապետության, Օդային տրանպորտի քաղաքականության, Ազգային արժեքների պահպանման ենթահանձնաժողովները համատեղ նիստ էին հրավիրել` ևս մեկ անգամ քննարկելու այս եզրակացությունը:
ՀԽ քաղաքաշինության և ճարտարապետության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Գրիգոր Ազիզյանը զարմանք հայտնեց տեղի ունեցածի առնչությամբ` ասելով, որ ամիսներ շարունակ ընթացող բազմաթիվ քննարկումներից որևէ մեկի ժամանակ առաջարկ չի եղել քննարկել «մաստեր պլան», կամ ընդառաջ գնալ կոնցեսիոների առաջարկին:
«Ես չեմ ուզում արդեն խոսել շենքի ճարտարապետական արժեքի մասին: Արդեն բազմիցս նշվել է, որ այս կառույցին շատ անգամներ մեծ գնահատականներ են  տրվել: Ես կուզեի անդրադառնալ սպեցիֆիկ հարցերին: Ուզում եմ մեջբերել Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետի` պարոն Մովսեսյանի խոսքերը, ով ասում է, որ երկու անգամ քննարկվել է այն հարցը, թե արդյոք հանձնաժողովին չի՞  հետաքրքրել, որ լինելով քսան տարեկան` շենքը արդեն վերակառուցվել է, իսկ երեսուն տարեկանում այն արդեն սեյսմիկ խնիրներ ունի:
Պարոն Մեվսեսյանը մոռանում է, որ երկրաշարժ է եղել Հայաստանում, և բացի այդ` այդ շենքը ամբողջ հզորությամբ շահագործվել է, և մի լումա անգամ դրա վրա չի ներդրվել: Ուզում եմ շեշետել, որ այսօր Հայաստանի շատ շենքեր չեն համապատասխանում սեյսմիկ անվտանգության կնոներին: Դա շենքը քանդելու պատճառ չէ»,- ասաց Ազիզյանը` հավելելով, որ անընդունելի է համարում որևէ «մաստեր պլանի» քննարկում:
«Ստացվում է, որ գնելու պահից էին որոշել, որ շնքը պիտի քանդվի և հիմա պարզապես հայտնեցին այդ մասին»,- եզրափակեց նա:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունը վերջերս դիմել էր Հանրային խորհուրդ` տեղեկացնելով, որ ՀՀ կառավարությունն ու «Զվարթնոց» օդանավակայանի կառավարիչ «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն քննարկում են օդանավակայանի առաջիկա 5 տարիների զարգացման խնդիրները, որի շրջանակներում անհրաժեշտություն է առաջացել վերջնական գնահատական տալու հին ուղևորային համալիրի հետագա պահպանման կամ քանդման խնդրին: Հանրային խորհուրդը, հաշվի առնելով հանձնաժողովնրում տեղի ունեցած քննարկումներն ու հանրային կարծիքը, դեմ էր արտահայտվել «Զվարթնոցի» հին շենքը քանդելու առաջարկին:

Общественный совет обсудит мастер-план по сносу Круглого здания аэропорта
Главное управление гражданской авиации (ГУГА) Армении одобрило в ходе последнего заседания представленный концессионером 18 декабря мастер-план, в который включен также вопрос сноса Круглого здания аэропорта. Соответствующее заключение уже направлено в правительство Армении.
Отметим, что на межведомственном заседании присутствовали также представители Общественного совета Армении, представившие позицию этой структуры. Сегодня сразу несколько подкомиссий Общественного совета Армении – по вопросам культуры, градостроительства и архитектуры, воздушного транспорта, сохранения, принадлежности и использования национально-исторических ценностей, культуры – проведут совместное заседание относительно сноса здания №1 ереванского аэропорта «Звартноц».
Председатель подкомиссии Общественного совета по вопросам градостроительства и архитектуры Григор Азизян выразил удивление в связи с произошедшим, отметив, что в ходе проходивших на протяжении нескольких месяцев обсуждений какого-либо предложения о рассмотрении «мастер-плана» не поступало.
«Я уже не хочу говорить об архитектурной ценности этого здания. Неоднократно отмечалось, что это сооружение представляет ценность. Хотел бы обратиться к немного специфичным вопросам. Хочу процитировать слова начальника Главного управления гражданской авиации господина Мовсисяна, который заявил, что уже дважды обсуждался вопрос, не интересует ли комиссию, что спустя 20 лет это здание уже было реконструировано, а через тридцать лет – возникли проблемы сейсмостойкости.
Господин Мовсисян забывает, что в Армении произошло землетрясение, и кроме того, здание эксплуатировалось на полную мощность, при этом в него не было инвестировано ни одной лумы. Хочу также подчеркнуть, что сегодня в Армении множество зданий не соответствуют нормам сейсмической безопасности. Однако это не повод разрушать эти здания», - сказал Г.Азизян.
Он отметил, что считает обсуждение какого-либо «мастер-плана» просто неприемлемым.
«Таким образом, получается, что с момента покупки они решили, что здание старого аэропорта должно быть разрушено и сейчас просто открыто заявили об этом», - заявил он.
Напомним, что ранее руководство ЗАО «Армения – Международные аэропорты» обратилось в мэрию Еревана с просьбой о сносе старого (Круглого) здания ереванского аэропорта «Звартноц», в качестве причины назвав поврежденность конструкций. Градостроительный совет при мэрии Еревана принял единогласное решение отклонить заявление.
Главное управление гражданской авиации (ГУГА) Армении предложило Общественному совету совместно обсудить вопрос сноса комплекса, чтобы до принятия окончательного решения стали понятны оценки и подходы специалистов и общества. В четырех подкомиссиях Общественного совета (градостроительства и архитектуры, по вопросам воздушного транспорта, культуры, национальных ценностей) состоялись обсуждения и подкомиссии выступили против сноса здания №1 ереванского аэропорта «Звартноц».
Ереванский аэропорт «Звартноц», расположенный в 12 километрах к западу от столицы Армении, был основан в 1961г. Круглое здание было сдано в эксплуатацию в 1982 году, авторы здания – архитекторы С. Хачикян, А. Тарханян, Л. Черкезян.