ՀՀ լավագույն 10 մարզիկները պարգևատրվել են ՀՀ վարչապետի կողմից
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության կազմակերպած տարվա լավագույն մարզիկների մեծարման երեկոն:
Լավագույն տասնյակում ընդգրկված մարզիկներին դրամական պարգևներ է հանձնել անձամբ վարչապետ Սարգսյանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության կողմից անցկացված հարցման արդյունքներով Հայաստանի տարվա լավագույն մարզիկ է ճանաչվել աշխարհի ու Եվրոպայի չեմպիոն, ազատ ոճի ըմբշամարտիկ Դավիթ Սաֆարյանը։ Երկրորդ, երրորդ և չորրորդ տեղերը զբաղեցրել են աշխարհի առաջնության մրցանակակիրներ՝ հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտիկներ Արթուր Ալեքսանյանը, Արսեն Ջուլֆալակյանը և Ռոման Ամոյանը:
Լավագույն տասնյակի հաջորդ հորիզոնականները համապատասխանաբար զբաղեցրել են սամբոյի աշխարհի չեմպիոն Աշոտ Դանիելյանը (5-րդ հորիզոնական), ֆուտբոլիստներ` Յուրա Մովսիսյանը (6-րդ հորիզոնական) և Հենրիխ Մխիթարյանը (7-րդ հորիզոնական), ազատ ոճի ըմբիշ, Եվրոպայի առաջնության մրցանակակիր Մուսա Մուրթազալիևը (8-րդ հորիզոնական), համաշխարհային ուսանողական խաղերի ոսկե մեդալակիր, սամբիստ Տիգրան Կիրակոսյանը (9-րդ հորիզոնական) և բռնցքամարտիկ, Եվրոպայի առաջնության մրցանակակիր Արամ Ավագյանը (10-րդ հորիզոնական)։
Տիգրան Սարգսյանը շնորհավորել է լավագույն մարզիկներին և մաղթել նորանոր հաջողություններ ու մարզական ձեռքբերումներ:
Դավիթ Սաֆարյանը 2002 թվականից ի վեր այս տարի առաջին անգամ Հայաստանի համար ազատ ոճի ըմբշամարտում նվաճեց աշխարհի չեմպիոնի կոչումը։
Միջոցառման ընթացքում մարզաշխարհի մի խումբ ներկայացուցիչներ արժանացել են ՀՀ նախագահի ու ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարար Յուրի Վարդանյանի կողմից շնորհված պարգևներին:

Премьер наградил 10 лучших спортсменов Армении
С участием премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна состоялся вечер чествования лучших спортсменов года, организованный министерством спорта и по делам молодежи.
Как сообщили в пресс-службе правительства, включенным в лучшую десятку спортсменам вручил денежные премии лично премьер-министр. По результатам опроса, проведенного министерством спорта и по делам молодежи, лучшим спортсменом Армении в этом году признан борец вольного стиля, чемпион мира и Европы Давид Сафарян.
Второе, третье и четвертое места заняли призеры первенства мира, борцы греко-римского стиля Артур Алексанян, Арсен Джулфалакян и Роман Амоян.
Следующие строчки в лучшей десятке заняли чемпион мира по самбо Ашот Даниелян (5-е место), футболисты Юра Мовсисян (6-е место) и Генрих Мхитарян (7-е место), борец вольного стиля, призер чемпионата Европы Муса Муртазалиев (8-е место), золотой призер всемирных студенческих игр, самбист Тигран Киракосян (9-е место) и боксер, призер чемпионата Европы Арам Авакян (10-е место).
Тигран Саркисян поздравил лучших спортсменов и пожелал новых успехов и спортивных достижений.
Давид Сафарян в этом году впервые с 2002 года завоевал для Армении звание чемпиона мира по борьбе вольного стиля.
В ходе мероприятия группа представителей спортивной сферы удостоилась наград, присужденных президентом Армении и министром спорта и по делам молодежи.