Նախարար. Ավիատոմսերի գները կնվազեն
Այսօր գործադիրը հավանություն տվեց «Զբոսաշրջությանն աջակցության ծառայություններ» 2014 թվականի ծրագրին և ծրագրի իրականացման միջոցառումների ժամանակացույցին: Ծրագիրը ներկայացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը:
Նախարարը 2014 թ-ին ակնկալեց շուրջ 12.5 տոկոս զբոսաշրջության աճ` հիշեցնելով, որ այս տարի 750 հյուրանոցային համար է ավելացվել:
Երկու օր առաջ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը ստորագրել է ազատ երկնքի պայմանագիրը, որը և նպաստելու է զբոսաշրջիկային հոսքերի ավելացմանը. Նախատեսվում է, որ օդային տրանսպորտի գները կնվազեն, նաև Հայաստանը կունենա զբոսաշրջության համար բարենպաստ միջավայր:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հետաքրքրվեց, թե այս պահի դրությամբ արձանագրվո՞ւմ է, որ ավիափոխադրումների գները նվազում են, որին էկոնոմիկայի նախարարը դրական պատասխանեց. «Իրակաացվող ավիացիոն քաղաքականությունը նպաստելու է ավիատոմսերի գների զսպմանը և նվազմանը»:
Վարչապետը նշեց, որ հաջորդ տարի ավիափոխադրումներ իրականացնող ընկերությունների թիվը կավելանա, իսկ տոմսերի գների նվազումը կբերի զբոսաշրջային հոսքերի ավելացմանը:

Политика «открытого неба» поспособствует снижению цен на авиабилеты
Правительство Армении одобрило сегодня в ходе заседания программу «Услуги по содействию туризму» на 2014 год, согласно которой предусматривается обеспечить 10% рост туристического потока в Армению.
Как отметил на заседании правительства министр экономики Армении Ваграм Аванесян, в этом году в сфере туризма был зафиксирован 12.5% рост, а число гостиничных номеров увеличилось на 750. По словам министра, необходимо приложить усилия, чтобы создать благоприятную атмосферу для развития туризма, что поспособствует увеличению деятельности авиаперевозчиков.
«Осуществляемая правительством политика „открытого неба” способствовала сдерживанию роста и даже снижению цен», - отметил Ваграм Аванесян.
В свою очередь премьер-министр Армении Тигран Саркисян заявил, что наступающий год ознаменуется серьезными изменениями в стране. «На рынок выйдут новые авиакомпании, ожидается спад цен. Ряд крупных авиакомпаний начнут осуществлять рейсы, а это будет способствовать развитию туризма», - подчеркнул он.
Согласно проекту, программа соответствует целям и задачам концепции государственной политики, направлена на диверсификацию результатов туризма, развитие туризма в общинах, продление туристического сезона, укрепление и повышение конкурентоспособности туризма на международном рынке.