Վարչապետ. ԱՄՆ-ն ներդրումներ կիրականացնի Որոտանի ՀԷԿ-երի համալիրում
Մեր երկրում ընդունվող որոշումներն ու օրենքները չպետք է վտանգեն ներդրողների շահերը: Այս մասին հայաստանյան լրատվամիջոցների ղեկավարների հետ տարեվերջյան ամփոփիչ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ անդրադառնալով հայ-ռուսական գազային պայմանագրերին և դրանցում առկա դրույթներին, որոնք ոչ իշխանական շրջանակների կողմից որակվեցին որպես հակապետական:
«Կառավարությունը պետք է ներդրողների կայուն երաշխիքներ տա, մանավանդ այնպիսի ոլորտներում, որոնց կարգավորումն իրականացվում է պետության կողմից: Ես ուզում եմ հստակ նշել, որ խոսքը միայն ռուսական ներդրումների մասին չէ, այլ ցանկացած արտասահմանյան ներդրման: Այս համատեքստում ես ուզում եմ առանձնացնել այն, որ մենք վերջերս պայմանագիր ենք կնքել մեր ամերիկացի գործընկերների հետ, ովքեր պատրաստակամություն են հայտնել ներդրումային ծրագրեր իրականացնել Որոտան ՀԷԿ-երի համալիրում: Ես կարծում եմ, որ սա ևս չափազանց կարևոր ներդրումային ծրագիր է մեր երկրի համար: Պետք է հստակ հասկանալ՝ սրանք մեր երկրի համար կենսական նշանակության ոլորտներ են՝ հատկապես էներգետիկայի բնագավառը»,- ասաց վարչապետը և ավելացրեց, որ քաղաքական սպեկուլյացիաների հետևանքով այս պայմանագրի բուն էությունը մնաց չքննարկված:
Վարչապետը բացատրեց, որ յուրաքանչյուր երկիր, որը հեռանկարային ներդրում է ցանկանում անել Հայաստանում, զուգահեռաբար ցանկանում է ստանալ նաև հստակ երաշխիքներ: Անդրադառնալով հայ-ռուսական գազային պայմանագրի այն դրույթին, ըստ որի Հայաստանը չի կարող ընդունել օրենքներ, որոնք կվնասեն կամ վտանգի տակ կդնեն գազային համաձայնագրերը, և այն մտայնությանը, թե դա կվնասի երկրի ինքնիշխանությանը, վարչապետը նշեց.
«Արդյո՞ք Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է այնպիսի գործողություններ իրականացնի, այնպիսի որոշումներ ընդունի, որոնք կվտանգեն ներդրողների շահերը այն դաշտում, որն ամբողջությամբ կարգավորվում է, չկա շուկայական մրցակցություն: Պատասխանը միանշանակ է՝ այո, Հայաստանը ներդրողների համար պետք է ստեղծի հուսալի միջավայր: Այստեղ որևէ վտանգ մեր ինքնիշխանությանը չկա, ինքնիշխանությանը վտանգ կլինի այն դեպքում, երբ իշխանությունները ներդրողների համար բարենպաստ պայմաններ չեն ստեղծում»,- ասաց վարչապետը և ավելացրեց, որ կառավարությանը հաջողվել է ներդրումների եկամտաբերության ցուցանիշը 12 տոկոսից դարձնել 9 տոկոս՝ պարտավորվելով կայունություն ապահովել ներդրողների համար:

Тигран Саркисян: США осуществят инвестиции в Воротанский каскад ГЭС
Принимаемые в нашей стране решения и законы не должны ставить под опасность интересы инвесторов, заявил на итоговой пресс-конференции премьер-министр Армении Тигран Саркисян.
«Правительство должно давать инвесторам стабильные гарантии, особенно в таких сферах, регулирование которых осуществляет правительство. Я хочу четко отметить, что речь идет не только о российских инвестициях, а о любой иностранной инвестиции. В данном контексте я хочу отметить, что недавно мы заключили договор с нашими американскими коллегами, которые выразили готовность реализовать инвестиционные программы на Воротанском каскаде ГЭС. Я считаю, что это также чрезвычайно важная инвестиционная программа для нашей страны. Нужно четко понять – это жизненно важные для нашей страны сферы, особенно энергетическая», - сказал премьер-министр.
Т.Саркисян отметил, что любая страна, которая намерена осуществить в Армении перспективные инвестиционные проекты, параллельно хочет получить также четкие гарантии.
Касаясь положения армяно-российских газовых соглашений, согласно которому «никакие будущие законы, постановления, указы или иные правовые акты Республики Армения не будут изменять, и (или) отменять, и (или) иным образом ущемлять права и интересы ОАО «Газпром», ЗАО «АрмРосгазпром» и их правопреемников», и обеспокоенности, что это нанесет вред суверенитету страны, Тигран Саркисян заявил:
«Должна ли Республика Армения осуществлять такую деятельность, принимать такие решения, которые ущемят интересы инвесторов в сфере, которая полностью регулируется и отсутствует рыночная конкуренция. Ответ однозначно – да. Армения должна создать для инвестиций надежную среду. Здесь нет какой-либо опасности для нашего суверенитета, опасность угрожает суверенитету в том случае, когда власти не создают благоприятных условий для инвестиций».
Премьер-министр отметил, что правительству удалось довести показатель рентабельности инвестиций с 12% до 9%, взяв на себя обязательство обеспечить стабильную среду для инвестиций.