ՀՀ վարչապետը՝ «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհի շինարարության հետաձգման մասին
«Հյուսիս-հարավ» ճանապարհի շինարարական աշխատանքների մեկնարկը նախատեսվածից ուշ է սկսվել մի քանի պատճառներով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նրա խոսքով՝ «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհի շինարարական աշխատանքները սկսվել են 2013 թ. և 2014 թ. անկնալվում են մեծածավալ աշխատանքներ:
«Մենք կառուցում ենք ժամանակակից ճանապարհ, որի վրա միջին արագությունը կլինի 120կմ/ժ, ինչը նշանակում է, որ որակական հատկանիշները մեզ համար շատ կարևոր նշանակություն են ունենալու: Շինարարական աշխատանքները հետաձգվեցին այն պատճառով, որ մենք նախապատվությունը տվեցինք որակին»,-ասաց նա:
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանում նման որակի ավտոճանապարհների շինարարության փորձ չի եղել անգամ Խորհրդային միության տարիներին և ձգձգման մյուս պատճառը դա է:
«Մեզ դրա համար գիտելիքներ ու փորձ է հարկավոր, ինչը Ասիական բանկի հետ համագործակցության արդյունքում, պարզ դարձավ, որ մենք չունենք: Տենդերի ժամանակ խնդիր է ծագել ընկերության ընտրության և Ասիական բանկի մասնագետների հետ, ինչի պատճառով էլ գործընթացը ձգձգվել է: Արդյունքում հաղթել է իսպանական ընկերությունը»,-ասաց Տ. Սարգսյանը:

Премьер: У нас не было опыта строительства скоростной трассы
«Строительство автомагистрали «Север – Юг» началось позже намеченных сроков по нескольким причинам»», - заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на пресс-конференции.
По его словам, строительство началось в 2013 году, и уже в 2014 году ожидаются широкомасштабные работы.
«Мы строим современную дорогу, ожидаемая средняя скорость составит 120 км/ч. Это означает, что качество дороги должно иметь важное значение. Строительные работы затянулись, поскольку мы отдали предпочтение качеству», - заявил Т.Саркисян.
Он отметил, что в Армении не было опыта строительства дорог подобного качества даже в советское время, и это тоже является одной из причин.
«Для этого нам были нужны знания и опыт, и в результате сотрудничества с Азиатским банком, стало ясно, что у нас его нет. Возникли трудности с выбором организации. В результате победила испанская организация», - отметил премьер.