«ՀայՌուսգազարդ». 2014թ. ծրագրերն ավելի արդյունավետ պետք է լինեն
Այսօր հրավիրված ընդլայնված խորհրդակցության ընթացքում «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Վարդան Հարությունյանը ամփոփելով 2013 թվականի գործունեությունը` դրական է գնահատել Ընկերության կողմից իրականացված ծրագրերը՝ կարևորելով հատկապես Հրազդանի ՋԷԿ–ի 5-րդ էներգաբլոկի շահագործման արդյունքները: Այս մասին հայտնում են «ՀայՌուսգազարդի» լրատվական ծառայությունից:
Հատկանշելով, որ «Հրազդան-5»-ի շահագործումը լուրջ բազային ռեսուրս է «ՀայՌուսգազարդի» գործունեության ծրագրերում դինամիկ զարգացում ապահովելու համար, Վ. Հարությունյանը հանձնարարել է հետևողական աշխատանքներ տանել և համապատասխան ծրագրեր մշակել արտահանման շուկաների ուղղությամբ:
Ընկերության ստորաբաժանումներին հանձնարարվել է ամփոփել և ներկայացնել 2013թ. հաշվետվությունները:
Վարդան Հարությունյանը հանգամանորեն ներկայացրել է Ընկերության 2014 թվականի ծրագրերն ու առաջնահերթ անելիքները: Ըստ Գլխավոր տնօրենի, 2013 թվականին իրականացրած աշխատանքներն ու արձանագրած ցուցանիշները պարտավորեցնում են, որպեսզի 2014թ. տեմպերը լինեն ավելի բարձր, իսկ ծրագրերն` ավելի արդյունավետ:
Կարևորելով գազափոխադրման և գազաբաշխման համակարգերի վերանորոգման և արդիականացման ուղղությամբ, ինչպես նաև Աբովյանի ԳՍՊԿ-ի ընդլայնման նպատակով անհրաժեշտ միջոցառումները, Վ. Հարությունյանը Ընկերության ներդրումային ծրագրի շրջանակում առաջնահերթ է համարել այդ ուղղությամբ աշխատանքների իրականացումը և շահագործման որակի բարձրացումը:
Նշվել է նաև, որ եղանակային ցածր ջերմաստիճանով պայմանավորված գազափոխադրման համակարգն աշխատում է զգալի ծանրաբեռնվածությամբ, սակայն ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում արվում է ամեն ինչ՝ համակարգը բնականոն շահագործելու, մատակարարման ռեժիմները կարգավորելու ուղղությամբ՝ սպառողներին անխափան գազամատակարարում ապահովելու և հնարավոր տեխնիկական վթարներից խուսափելու համար:
Շնորհակալություն հայտնելով համապատասխան ծառայություններին հատկապես հանգստյան օրերին շուրջօրյա աշխատանքի համար, Վ. Հարությունյանը հանձնարարեց շարունակել ձմռան շրջանի հետ կապված պլանային աշխատանքները և հատուկ ուշադրություն հատկացնել մատուցվող ծառայությունների որակին, գազամատակարարման անվտանգության պահանջներին:

«АрмРосгазпром» разработает проекты для выхода на рынки экспорта в 2014г.
Председатель правления, генеральный директор ЗАО «АрмРосгазпром» Вардан Арутюнян на состоявшемся сегодня расширенном заседании, подводя итоги деятельности компании за 2013 год, положительно оценил реализацию намеченных программ, особо отметив результаты эксплуатации 5-го энергоблока Разданской ТЭС.
Как передает пресс-служба компании, В.Арутюнян, подчеркнув, что эксплуатация «Раздан-5» является серьезным базовым ресурсом для обеспечения динамичного развития деятельности «АрмРосгазпрома», поручил провести последовательные работы и разработать соответствующие проекты для выхода на рынки экспорта.
В.Арутюнян подробно представил также проекты и приоритетные задачи на 2014 год. По словам гендиректора, проделанная работа и достигнутые в 2013 году показатели обязывающие, поэтому в 2014 году темпы должны быть выше, а проекты – более эффективными.
Подчеркнув важность мероприятий по реконструкции и модернизации газотранспортной и газораспределительной систем, а также по расширению Абовянской СПХГ, В.Арутюнян отметил, что считает проведение работ по этим направлениям и повышение качества эксплуатации приоритетными задачами в рамках реализации инвестиционной программы.
Согласно информации, было также отмечено, что из-за низкой температуры возросла нагрузка на газотранспортную систему, однако предпринимаются все необходимые меры для нормальной эксплуатации системы, осуществляется контроль за режимами снабжения с целью обеспечения бесперебойного газоснабжения потребителей и во избежание возможных технических аварий.
Выражая благодарность соответствующим службам за круглосуточное дежурство особенно в праздничные дни, В.Арутюнян поручил продолжить плановые работы, связанные с зимним периодом, и уделять особое внимание качеству предоставляемых услуг и требованиям безопасности газоснабжения.