«ՀայՌուսգազարդ». 2014թ. ծրագրերն ավելի արդյունավետ պետք է լինեն
Այսօր հրավիրված ընդլայնված խորհրդակցության ընթացքում «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Վարդան Հարությունյանը ամփոփելով 2013 թվականի գործունեությունը` դրական է գնահատել Ընկերության կողմից իրականացված ծրագրերը՝ կարևորելով հատկապես Հրազդանի ՋԷԿ–ի 5-րդ էներգաբլոկի շահագործման արդյունքները: Այս մասին հայտնում են «ՀայՌուսգազարդի» լրատվական ծառայությունից:
Հատկանշելով, որ «Հրազդան-5»-ի շահագործումը լուրջ բազային ռեսուրս է «ՀայՌուսգազարդի» գործունեության ծրագրերում դինամիկ զարգացում ապահովելու համար, Վ. Հարությունյանը հանձնարարել է հետևողական աշխատանքներ տանել և համապատասխան ծրագրեր մշակել արտահանման շուկաների ուղղությամբ:
Ընկերության ստորաբաժանումներին հանձնարարվել է ամփոփել և ներկայացնել 2013թ. հաշվետվությունները:
Վարդան Հարությունյանը հանգամանորեն ներկայացրել է Ընկերության 2014 թվականի ծրագրերն ու առաջնահերթ անելիքները: Ըստ Գլխավոր տնօրենի, 2013 թվականին իրականացրած աշխատանքներն ու արձանագրած ցուցանիշները պարտավորեցնում են, որպեսզի 2014թ. տեմպերը լինեն ավելի բարձր, իսկ ծրագրերն` ավելի արդյունավետ:
Կարևորելով գազափոխադրման և գազաբաշխման համակարգերի վերանորոգման և արդիականացման ուղղությամբ, ինչպես նաև Աբովյանի ԳՍՊԿ-ի ընդլայնման նպատակով անհրաժեշտ միջոցառումները, Վ. Հարությունյանը Ընկերության ներդրումային ծրագրի շրջանակում առաջնահերթ է համարել այդ ուղղությամբ աշխատանքների իրականացումը և շահագործման որակի բարձրացումը:
Նշվել է նաև, որ եղանակային ցածր ջերմաստիճանով պայմանավորված գազափոխադրման համակարգն աշխատում է զգալի ծանրաբեռնվածությամբ, սակայն ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում արվում է ամեն ինչ՝ համակարգը բնականոն շահագործելու, մատակարարման ռեժիմները կարգավորելու ուղղությամբ՝ սպառողներին անխափան գազամատակարարում ապահովելու և հնարավոր տեխնիկական վթարներից խուսափելու համար:
Շնորհակալություն հայտնելով համապատասխան ծառայություններին հատկապես հանգստյան օրերին շուրջօրյա աշխատանքի համար, Վ. Հարությունյանը հանձնարարեց շարունակել ձմռան շրջանի հետ կապված պլանային աշխատանքները և հատուկ ուշադրություն հատկացնել մատուցվող ծառայությունների որակին, գազամատակարարման անվտանգության պահանջներին:

ArmRosGazprom develops projects of entering export markets in 2014
At the enlarged meeting today, Director General of ArmRosGazprom (ARG) CJSC Vardan Harutyunian summarized the results of the company’s work in 2013, assessing positively the implementation of programs, especially the launch of 5th unit of Hrazdan Thermal Power Plant, according to the press service of the company.
V. Harutyunian stressed that the operation of Hrazdan-5 is a serious resource to ensure dynamic development of ARG. He gave instructions to work consistently and develop the appropriate projects aimed at the company’s entrance into export markets.
He presented in detail the projects and priorities for 2014.
Underlining the importance of measures on the reconstruction and modernization of the gas-transport and gas distribution systems and on the extension of the Abovian gas storage, V. Harutyunian said that he considers this work and the improvement of the quality of service as priorities for the investment program’s implementation.
The ARG director general said that the load on the gas transport grid increased because of cold weather, but all the necessary measures are being taken to ensure an uninterrupted gas supply of consumers and avoid possible emergencies.
Expressing his gratitude to the company’s respective services for their 24-hour work, especially during the holidays, V. Harutyunian instructed them to continue scheduled work related to the winter period and pay special attention to safety requirements and the quality of service.