Փաստաբանները չեն վճարի 60 հազար դրամ պետտուրքը
ՀՀ արդարադատության նախարարությունը շրջանառությունից հանել է «Փաստաբանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի և «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծերը:
Դրանով սահմանվում էր փաստաբանի համար տարեկան 60.000 (վաթսուն հազար) ՀՀ դրամ պետական տուրք վճարելու պարտականություն:
ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ սա փաստաբանների միահամուռ պայքարի և Արդարադատության նախարարության կառուցողական մոտեցման արդյունքն է:
«Շատ ուրախ եմ մեր փաստաբանների միասնականության համար, որ բոլորը հավաքվեցին, ֆլեշմոբ կազմակերպեցին: Շնորհակալ եմ նրանց և Արդարադատության նախարարությանը՝ հանձին նախարար Հրայր Թովմասյանի, ինչպես նաև պատկան այլ մարմիններին փաստաբանների հետ կառուցողական քննարկման և աշխատանքի համար»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ Արդարադատության նախարարության կողմից փաստաբանության և պետական տուրքի մասին օրենքներում փոփոխություններ են կատարվել, որոնց համաձայն սահմանվել է փաստաբանների պետական գրանցամատյանը վարելու նոր ընթացակարգ և գրանցամատյանում մեկ տարի ժամկետով հաշվառելու համար նախատեսվել էր գանձել պետտուրք` 60.000 դրամի չափով:
Փաստաբանները՝ ՀՀ ՓՊ նախագահ Արա Զոհրաբյանի գլխավորությամբ, նախաձեռնել էին ֆլեշմոբ՝ Արդարադատության նախարարության այս օրենսդրական նախաձեռնության դեմ:
Փաստաբանները դիմել էին Մարդու իրավունքների պաշտպանին՝ դժգոհելով ՀՀ Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանի կողմից մշակված օրենքի նախագծից, ըստ որի՝ նրանց վրա դրվում է հավելյալ տուրքի վճարման պարտավորություն:
Ուսումնասիրելով օրենքի նախագիծը՝ ՄԻՊ գրասենյակը հայտարարություն էր տարածել, որ առաջին հերթին խնդրահարույց է այն, որ Արդարադատության նախարարությունը միջամտում է փաստաբանների անկախ գործունեությանը՝ իր վրա վերցնելով փաստաբանների գրանցամատյանի վարման գործառույթը, ինչի համար նաև գանձում է հավելյալ տուրք:
«Բացի այդ, ընդունելի չէ այն հիմնավորումը, որ փաստաբաններից գանձվող տուրքը նախատեսվում է ուղղել Հանրային պաշտպանի գրասենյակի պահպանմանը, քանի որ այդ գրասենյակի պահպանումը հանդիսանում է պետության պոզիտիվ պարտականությունը:
Ուստի ելնելով վերոգրյալից` Պաշտպանը առաջարկել է նախարարին վերանայել «Փաստաբանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերը և պատշաճ կերպով շահագրգիռ անձանց հետ քննարկելուց հետո միայն դնել համապատասխան շրջանառության մեջ՝ հաշվի առնելով մեր կողմից նշված դիտողությունները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

А.Зограбян: Адвокаты не будут платить госпошлину в размере 60 тыс. драмов
Законопроекты о внесении дополнений и изменений в закон РА «Об адвокатуре» и о внесении дополнений в закон РА «О государственной пошлине» будут отозваны министерством юстиции Армении. Об этом в беседе с корреспондентом Aysor.am сообщил председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян.
Он отметил, что это является результатом сплоченной борьбы адвокатов и конструктивного подхода министерства юстиции.
«Я рад, что адвокаты сплотились и организовали флэшмоб. Я хочу поблагодарить адвокатов и министерство юстиции, в частности Грайра Товмасяна, а также все соответствующие структуры за конструктивные обсуждения и проделанную работу», - сказал он.
Напомним, согласно представленным министерством юстиции Армении законопроектам о внесении дополнений и изменений в закон РА «Об адвокатуре» и о внесении дополнений в закон РА «О государственной пошлине» предусматривается новая процедура ведения государственного регистрационного журнала адвокатов. За учет в регистрационном журнале с адвокатов ежегодно будет взиматься государственная пошлина в размере 60 000 драмов.
Палата адвокатов Армении выступила против законодательных инициатив министерства юстиции Армении. Адвокаты, во главе с председателем Палаты адвокатов Армении Ара Зограбяном инициировали флэшмоб против законопроектов.
Палата адвокатов обратилась также к омбудсмену Армении с жалобой в связи законопроектом, разработанным министром юстиции Армении Грайром Товмасяном.
По итогам изучения законопроекта офис омбудсмена распространил заявление, согласно которому, в первую очередь проблематично то, что министерство юстиции вмешивается в независимую деятельность адвокатов, беря на себя функцию ведения журнала регистраций адвокатов, в связи с чем устанавливается дополнительная плата.
«Кроме того, неприемлемо то обоснование, что предусматривается направление взимаемой с адвокатов оплаты на поддержание офиса Общественного защитника, поскольку содержание этого офиса является позитивной ответственностью государства. Посему, исходя из вышесказанного, омбудсмен предложил министру пересмотреть законопроекты о внесении изменений и дополнений в закон РА «Об адвокатуре» и о внесении дополнений в закон РА «О государственной пошлине», а также ввести его в оборот после должного обсуждения с заинтересованными сторонами, с учетом указанных замечаний», - говорится в заявлении офиса омбудсмена.