Սահմանադրական դատարանում կադրային փոփոխություններ են սպասվում
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը, ով, ըստ հավաստի տեղեկությունների, շուտով թողնելու է պաշտոնը, Հայաստան վերադառնալուց հետո նշանակվելու է Սահմանադրական դատարանի անդամ:
Գյուլումյանի ժամկետը ԵԴ-ում ավարտվում է 2015թ. հունվարին: Նա, սակայն, իր ներկայիս պաշտոնը մտադիր է ավելի վաղ թողնել, քանի որ ՍԴ-ում դատավորի միանգամից երկու թափուր տեղ է առաջանալու. թոշակի է գնալու ՍԴ անդամ, ՀՀ ՆԳՆ նախկին նախարար (1991-92թթ) Վալերի Պողոսյանը, ով այս տարվա մարտի 23-ին կդառնա 70 տարեկան և ՍԴ անդամ, կառավարության աշխատակազմի նախկին ղեկավար-նախարար Մանուկ Թոփուզյանը:
«Գյուլումյանը, ով ԵԴ էր գնացել ՍԴ-ից, փաստորեն որոշել է պատեհ առիթը բաց չթողնել և «զոհաբերել» Ստրասբուրգում անցկացնելիք մի քանի ամիսը՝ փոխարենը ցմահ աշխատանք ստանալով ՍԴ-ում: Թե ով Գյուլումյանին կփոխարինի եվրադատարանում, դեռ հստակ չէ: Մինչև Գևորգ Կոստանյանի ՀՀ գլխավոր դատախազ դառնալը, չէր բացառվում, որ նա կարող էր փոխարինել Գյուլումյանին, ինչն այժմ, ըստ էության, բացառվում է: Հավանական նոր թեկնածուներից մեկը Դավիթ Հարությունյանն է»,- գրել է «Հայկական Ժամանակը»:

‘Haykakan Zhamanak’ daily says that according to a reliable source, Alvina Gyulumian, the Armenian judge in the European Court of Human Rights, will soon resign and on her return to Armenia, she will be appointed member of the Constitutional Court.
Alvina Gyulumian’s term in ECHR expires in January 2015, but she plans to leave her position ahead of time as there will be two vacancies for a judge in Armenia’s Constitutional Court. Two members of the Constitutional Court will retire: ex-Minister of Education and Science (1991-1992) Valery Poghosian who will turn 70 in March 2014, and ex-Minister-Head of the Government Staff Manuk Topuzian.
It is still unclear who will replace A. Gyulumian in Strasbourg. David Harutyunian is said to be a likely candidate.