Սահմանադրական դատարանում կադրային փոփոխություններ են սպասվում
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը, ով, ըստ հավաստի տեղեկությունների, շուտով թողնելու է պաշտոնը, Հայաստան վերադառնալուց հետո նշանակվելու է Սահմանադրական դատարանի անդամ:
Գյուլումյանի ժամկետը ԵԴ-ում ավարտվում է 2015թ. հունվարին: Նա, սակայն, իր ներկայիս պաշտոնը մտադիր է ավելի վաղ թողնել, քանի որ ՍԴ-ում դատավորի միանգամից երկու թափուր տեղ է առաջանալու. թոշակի է գնալու ՍԴ անդամ, ՀՀ ՆԳՆ նախկին նախարար (1991-92թթ) Վալերի Պողոսյանը, ով այս տարվա մարտի 23-ին կդառնա 70 տարեկան և ՍԴ անդամ, կառավարության աշխատակազմի նախկին ղեկավար-նախարար Մանուկ Թոփուզյանը:
«Գյուլումյանը, ով ԵԴ էր գնացել ՍԴ-ից, փաստորեն որոշել է պատեհ առիթը բաց չթողնել և «զոհաբերել» Ստրասբուրգում անցկացնելիք մի քանի ամիսը՝ փոխարենը ցմահ աշխատանք ստանալով ՍԴ-ում: Թե ով Գյուլումյանին կփոխարինի եվրադատարանում, դեռ հստակ չէ: Մինչև Գևորգ Կոստանյանի ՀՀ գլխավոր դատախազ դառնալը, չէր բացառվում, որ նա կարող էր փոխարինել Գյուլումյանին, ինչն այժմ, ըստ էության, բացառվում է: Հավանական նոր թեկնածուներից մեկը Դավիթ Հարությունյանն է»,- գրել է «Հայկական Ժամանակը»:

«Айкакан жаманак»: Альвина Гюлумян возвращается в Армению
Газета «Айкакан жаманак» пишет, что судья из Армении в Европейском суде по правам человека Альвина Гюлумян, которая, согласно достоверной информации, скоро покинет эту должность, после возвращения в Армению будет назначена на пост члена Конституционного суда.
Срок работы А.Гюлумян в ЕСПЧ завершается в январе 2015 года, однако она намерена раньше времени покинуть пост, поскольку в Конституционном суде Армении появятся сразу две вакансии на место судьи. На пенсию выйдут член Конституционного суда, экс-министр образования и науки Армении (1991-1992 гг.) Валерий Погосян, которому 23 марта текущего года исполнится 70 лет, и член Конституционного суда, бывший министр-глава аппарата правительства Манук Топузян.
Пока неизвестно, кто заменит А.Гюлумян в Страсбурге. Одним из вероятных кандидатов является Давид Арутюнян.