Փաստաբան. Շանթ Հարությունյանը մեղսունակ է ճանաչվել
«Ցեղակրոն» կուսակցության նախագահ Շանթ Հարությունյանի փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը այսօր այցելել է իր պաշտպանյալին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը ասաց Ի. Պետրոսյանը:
Նրա խոսքով` ինքը այսօր շուտ մեկ ժամից ավել սպասում էր Շ. Հարությունյանի հանդիպմանը, սակայն նա հացադուլից դուրս գալուց հետո ուշաթափություն էր ունեցել, քանի որ նրան դիետիկ սնունդի փոխարեն սովորական սնունդ էին տվել՝ հավկիթ, ինչպես նաև` «նրան անմարդկային պայմաններում էին պահել, լրիվ մեկուսացված, ջեռուցում չի եղել խցում»:
«Նա շնորհակալություն է հայտնել բոլոր լրատվամիջոցներին և ասում էր, որ հոգին անկոտրում է և նա շարունակելու է պայքարը»,- փոխանցեց փաստաբանը:
Անդրադառնալով փորձաքննության պատասխանին` նա նշեց, որ իր պաշտպանյալը հոգեբուժարանում գտնվելու ընթացքում բացմաթիվ սթրեսների է ենթարկվել, իսկ երեկ ինքը խոսել է քննչական խմբի ղեկավար Տոնոյանի հետ, ով բանավոր ասել է, որ ստացվել է փորձաքննության պատասխանը և Շ. Հարությունյանը մեղսունակ է ճանաչվել: «Նա կոպիտ տոնով ասաց, որ 10 օրում կծանոթացնեն փորձաքննության արդյունքներին»,- ասաց նա:
Նշենք, որ «Ցեղակրոն» կուսակցության նախագահ Շանթ Հարությունյանը այսօր դադարեցրել է հացադուլը և սնունդ է ընդունել: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ ԱՆ ՔԿՀ լրատվական բաժնից:
Ըստ աղբյուրի՝ նա գտնվում է բժիշկների հսկողության տակ և նրա առողջական վիճակը այժմ գնահատվում է նորմալ:
Հիշեցնենք, որ Շանթ Հարությունյանը հացադուլը սկսել էր դեկտեմբերի 24-ից: Երեկ՝ հունվարի 9-ին Շ. Հարությունյանը ժամը 14-ից տեղափոխվել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ:
Ավելի վաղ նրա փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը Aysor.am-ի թղթակցին հայտնել էր, որ ինքը հունվարի 9-ին հանդիպել է Շ. Հարությունյանին, հորդորել նրան դադարեցնել հացադուլը, սակայն վերջինս հիմա էլ շարունակում է այն:

Адвокат: Шант Арутюнян признан вменяемым
Адвокат лидера партии «Цехакрон» Шанта Арутюняна – Инесса Петросян сообщила сегодня в ходе встречи с журналистами, что ее подзащитный признан вменяемым.
«Накануне я разговаривала по телефону с руководителем следственной группы Тонояном, который сообщил мне, что уже готовы результаты экспертизы и мой подзащитный признан вменяемым», - сказала И.Петросян.
Адвокат отметила, что с результатами судебно-медицинской экспертизы она ознакомится в ближайшие десять дней.
Отметим, что лидер партии «Цехакрон» Шант Арутюнян прекратил сегодня голодовку. Об этом Aysor.am сообщили в пресс-службе Уголовно-исполнительного управления министерства юстиции Армении.
Согласно источнику, Шант Арутюнян находится под наблюдением врачей, его состояние оценивается как нормальное.
Напомним, Шант Арутюнян начал голодовку 24 декабря. Накануне, 9 января в 14:00, он был переведен в УИУ «Больница для заключенных».
Ранее его адвокат Инесса Петросян сообщила, что встретилась с Шантом Арутюняном и попросила его прекратить голодовку, однако Арутюнян отказался.
5 ноября руководитель партии «Цехакрон» Шант Арутюнян, который уже несколько дней проводил акцию на площади Свободы, объявил о намерении совершить революцию. Произошли столкновения с силами правопорядка. Шанту Арутюняну предъявлено обвинение по признакам ч.2 ст.316 УК РА.