Եկամուտների հավաքագրման ցուցանիշն աճել է
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանն այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում ամփոփեց նախարարության 2013թ. գործունեության արդյունքներն ու ներկայացրեց 2014 թ. գերակա խնդիրները:
2013 թ. ՀՀ համայնքների բյուջեների փաստացի մուտքերը նախատեսված 107.4 մլրդ դրամի դիմաց կազմել են 105.7 մլրդ դրամ, կատարողականը` 98.4%: 2012 թվականի համեմատությամբ եկամուտների հավաքագրման ցուցանիշն աճել է 10.8 %-ով կամ 10.3 մլրդ դրամով:
Ըստ փոխնախարարարի՝  հողի հարկի հավաքագրումը կատարվել է 95.9 %-ով: Նախատեսված 4.33 մլրդ դրամի դիմաց փաստացի մուտքերը կազմել են 4.16 մլրդ դրամ: 2012 թվականի համեմատությամբ հավաքագրման ցուցանիշը նվազել է 1.3.%-ով կամ 53.8 մլն դրամով:
Գույքահարկի հավաքագրումը կատարվել է 100.9%-ով: Նախատեսված 12.66 մլրդ դրամի դիմաց փաստացի մուտքերը կազմել են 12.77 մլրդ դրամ: 2012 թվականի համեմատությամբ հավաքագրման ցուցանիշն աճել է 5.6 %-ով կամ 680 մլն դրամով:

Revenue collection grows
At a press conference today, First Deputy Minister of Territorial Administration Vache Terterian summarized the results of the ministry work in 2013 and presented the 2014 priorities.
The revenues of Armenian communities’ budgets amounted to 105.7 billion drams as compared with the target of 107. 4 billion drams ( 98.4% fulfillment). Revenue collection grew by 10.8% or 10.3 billion drams compared with 2012, he said.
Land tax collection amounted to 4.16 billion drams as compared with the target of 4.33 billion (95.9% fulfillment). This index declined by 1.3% or 53.8 million drams on 2012.
Property tax collection made 12.77 billion drams. The target was 12.66 billion drams, which ensured 100.9% fulfillment. Property tax collection grew by 5.6% or 680 million drams on 2012.