ՌԴ տարածքում այսուհետ կարող են մնալ յուրաքանչյուր 180 օրվա ընթացքում 90 օր
2014թ. հունվարի 1-ից սկսած՝ ՌԴ առանց վիզա մուտքի իրավունք ունեցող պետությունների, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, կարող են ՌԴ տարածքում մնալ յուրաքանչյուր 180 օրվա ընթացքում 90 օր: Այս կարգը սահմանվել է «ՌԴ-ից ելքի և ՌԴ մուտքի մասին» և «ՌԴ-ում օտարեկրյա քաղաքացիների իրավական կարգավիճակի մասին» դաշնային օրենքներում կատարված փոփոխություններով:
Ըստ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման նախարարության Միգրացիոն պետական ծառայության՝ դա նշանակում է, որ այդ պետությունների քաղաքացիները Ռուսաստանում 90 օր գտնվելուց հետո այլևս չեն կարող հատել Ռուսաստանի սահմանը և անմիջապես հետ վերադառնալ, ինչպես նախկինում:

Срок пребывания в России без визы ограничен 90 днями в течение полугода
С 1 января 2014 года в России вступили в силу поправки в федеральные законы РФ «О порядке выезда из РФ и въезда в РФ» и «О правовом положении иностранных граждан в РФ». Согласно новому порядку, начиная с 1 января 2014г. граждане государств, имеющие право на безвизовый въезд в Россию, в том числе и граждане Армении, могут оставаться на территории России не более 90 дней в течение каждого периода в 180 дней.
Государственная миграционная служба Министерства территориального управления Армении предупреждает, что это означает – граждане этих стран после нахождения в России в течение 90 дней не смогут более пересекать границу России и сразу возвращаться обратно, как это было ранее.