ԱԺ 4 ուժեր. Կուտակայինի վերաբերյալ ապատեղեկատվությունը ճնշում է ՍԴ-ի վրա
ՀՀ Ազգային ժողովի ոչ իշխանական 4 ուժերը՝ «Բարգավաճ Հայաստանը», «Ժառանգությունը», «Հայ ազգային կոնգրեսը», «Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը» հանդես են եկել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքին վերաբերող  համատեղ հայտարարությամբ: Հայտարարության մեջ ասված է.
«2014թ. հունվարի 24-ին Սահմանադրական դատարանը, մինչև գործի դատաքննության ավարտը, կասեցրեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի 76-րդ հոդվածի և 86-րդ հոդվածի 3-րդ մասի գործողությունները:
Սա նշանակում է, որ 1974-ին և դրանից հետո ծնված աշխատող անձինք չեն խախտել օրենքի պահանջը՝ մինչև 2014թ-ի հունվարի 1-ը չընտրելով կենսաթոշակային ֆոնդ և ֆոնդի կառավարիչ: Բացի այդ՝ առնվազն՝ մինչև 2014թ. մարտի 28-ը գործատուները կարող են չհաշվարկել և չփոխանցել այդ աշխատողների համար կուտակային վճարները՝ չկրելով որևէ պատասխանատվություն: Ելնելով այս որոշման էությունից, վերահաստատելով օրենքի պարտադիր բաղադրիչի վերացման ուղղությամբ համակարգված պայքարի կարևորությունը՝
Կոչ ենք անում
1. Գործատուներին՝ աշխատողների աշխատավարձից պարտադիր կուտակային վճարի հաշվարկում և փոխանցում մի´ կատարեք, այլապես աշխատակիցների փաստացի տնօրինվող աշխատավարձերը կնվազեն, աշխատակիցներին կստիպեք այս անորոշության մեջ ընտրություն կատարել կենսաթոշակային ֆոնդերի և կառավարիչների միջև: Եվ եթե 2014թ. մարտի 28-ի դատաքննությամբ օրենքի վիճահարույց դրույթները ճանաչվեն Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր, դուք և ձեր աշխատակիցները կկրեք չվերականգնվող ֆինանսական կորուստներ:
2. 1974 թվականին և դրանից հետո ծնված աշխատող բոլոր քաղաքացիներին՝ մի´ կատարեք ընտրություն կենսաթոշակային ֆոնդերի և կառավարիչների միջև, հորդորեք ձեր գործատուներին, որ ձեր աշխատավարձից պարտադիր կուտակային վճարներ չպահեն և չփոխանցեն:
3. Գործատուների միություններին և արհմիություններին՝ պաշտպանեք ձեր իրավունքները համախմբված հասարակության հետ, թույլ մի տվեք որևէ մարմնի կողմից ձեր կազմակերպության անդամների նկատմամբ անօրինականության պարտադիր գործադրում:
4. ՀՀ պաշտոնատար անձանց, կառավարությանը և Կենտրոնական բանկին՝ դադարեցրեք ապատեղեկատվությունը քննարկվող օրենքի վերաբերյալ, ինչը մենք գնահատում ենք որպես բացահայտ ճնշում Սահմանադրական դատարանի վրա:
5. ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին, կազմակերպություններին և պայքարող երիտասարդությանը՝ էլ ավելի համախմբված, լայն թափով շարունակեք պարտադիր բաղադրիչը հակասահմանադրական ճանաչելուն ուղղված գործողությունները:
6.Մենք ակնկալում ենք, որ Սահմանադրական դատարանը կճանաչի պարտադիր բաղադրիչը Սահմանադրությանը հակասող և կառաջարկի խնդրի սահմանադրական լուծման այնպիսի տարբերակ, որը հաշվի կառնի կենսաթոշակային համակարգի առջև ծառացած բոլոր մարտահրավերները: Մենք վճռական ենք շարունակել պայքարը կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչի դեմ»:

Заявление парламентских фракций о накопительной пенсионной системе
Четыре фракции парламента Армении – АРФ «Дашнакцутюн», «Процветающая Армения», «Армянский национальный конгресс» и «Наследие», выступили с совместным заявлением относительно закона о внедрении обязательной накопительной пенсионной системе.
""Конституционный суд Армении 24 января 2014 года принял решение о приостановлении действия ст.76 и ч.3 ст.86 Закона “О накопительных пенсиях” до завершения судебного разбирательства.
Это означает, что граждане, рожденные в 1974г. и после, не нарушали требование закона, не выбрав до 1 января 2014 года пенсионный фонд и управляющего пенсионным фондом.
Кроме того, по меньшей мере, до 28 марта 2014 года работодатели могут не подсчитывать и не перечислять накопительные взносы для этих сотрудников, не неся при этом никакой ответственности. Исходя из сути данного решения, подтверждая важность координированной борьбы против внедрения обязательного компонента накопительной пенсионной системы, призываем:
1. Работодателей: не выполняйте расчет и перечисление суммы взноса из зарплаты сотрудников, иначе фактические оклады сотрудников сократятся, а сотрудники будут вынуждены в условиях неопределенности делать выбор между пенсионными фондами и управляющими. И если 28 марта 2014 года КС признает спорные положения закона антиконституционными и недействительными, вы и ваши сотрудники понесете невосстанавливаемые финансовые потери;
2. Всех работающих граждан Армении, родившихся в 1974 году и после, призываем не выбирать между накопительными фондами и управляющими и не допускать, чтобы работодатели отчисляли с зарплаты взносы на накопительную часть пенсии и перечисляли;
3 Союзы работодателей и профсоюзы призываем защитить свои права вместе со сплоченным обществом, не позволять какой-либо структуре совершать незаконные действия в отношении членов вашей организации;
4. Должностных лиц РА, правительство и Центробанк призываем прекратить распространять дезинформацию относительно обсуждаемого закона – действие, которое мы рассматриваем как открытое давление на Конституционный суд;
5. Всех граждан Армении, организации и борющуюся молодежь призываем к еще большей консолидации и продолжению действий, направленных на признание обязательного компонента накопительной пенсионной системы антиконституционным.
6. Мы надеемся, что Конституционный суд признает обязательный компонент противоречащим Конституции и предложит такой вариант конституционного решения проблемы, который будет учитывать все вызовы, стоящие перед пенсионной системой. Мы решительно настроены в вопросе продолжения борьбы против внедрения обязательного компонента накопительной пенсионной системы".