ԱԺ 4 ուժեր. Կուտակայինի վերաբերյալ ապատեղեկատվությունը ճնշում է ՍԴ-ի վրա
ՀՀ Ազգային ժողովի ոչ իշխանական 4 ուժերը՝ «Բարգավաճ Հայաստանը», «Ժառանգությունը», «Հայ ազգային կոնգրեսը», «Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը» հանդես են եկել «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքին վերաբերող  համատեղ հայտարարությամբ: Հայտարարության մեջ ասված է.
«2014թ. հունվարի 24-ին Սահմանադրական դատարանը, մինչև գործի դատաքննության ավարտը, կասեցրեց «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի 76-րդ հոդվածի և 86-րդ հոդվածի 3-րդ մասի գործողությունները:
Սա նշանակում է, որ 1974-ին և դրանից հետո ծնված աշխատող անձինք չեն խախտել օրենքի պահանջը՝ մինչև 2014թ-ի հունվարի 1-ը չընտրելով կենսաթոշակային ֆոնդ և ֆոնդի կառավարիչ: Բացի այդ՝ առնվազն՝ մինչև 2014թ. մարտի 28-ը գործատուները կարող են չհաշվարկել և չփոխանցել այդ աշխատողների համար կուտակային վճարները՝ չկրելով որևէ պատասխանատվություն: Ելնելով այս որոշման էությունից, վերահաստատելով օրենքի պարտադիր բաղադրիչի վերացման ուղղությամբ համակարգված պայքարի կարևորությունը՝
Կոչ ենք անում
1. Գործատուներին՝ աշխատողների աշխատավարձից պարտադիր կուտակային վճարի հաշվարկում և փոխանցում մի´ կատարեք, այլապես աշխատակիցների փաստացի տնօրինվող աշխատավարձերը կնվազեն, աշխատակիցներին կստիպեք այս անորոշության մեջ ընտրություն կատարել կենսաթոշակային ֆոնդերի և կառավարիչների միջև: Եվ եթե 2014թ. մարտի 28-ի դատաքննությամբ օրենքի վիճահարույց դրույթները ճանաչվեն Սահմանադրությանը հակասող և անվավեր, դուք և ձեր աշխատակիցները կկրեք չվերականգնվող ֆինանսական կորուստներ:
2. 1974 թվականին և դրանից հետո ծնված աշխատող բոլոր քաղաքացիներին՝ մի´ կատարեք ընտրություն կենսաթոշակային ֆոնդերի և կառավարիչների միջև, հորդորեք ձեր գործատուներին, որ ձեր աշխատավարձից պարտադիր կուտակային վճարներ չպահեն և չփոխանցեն:
3. Գործատուների միություններին և արհմիություններին՝ պաշտպանեք ձեր իրավունքները համախմբված հասարակության հետ, թույլ մի տվեք որևէ մարմնի կողմից ձեր կազմակերպության անդամների նկատմամբ անօրինականության պարտադիր գործադրում:
4. ՀՀ պաշտոնատար անձանց, կառավարությանը և Կենտրոնական բանկին՝ դադարեցրեք ապատեղեկատվությունը քննարկվող օրենքի վերաբերյալ, ինչը մենք գնահատում ենք որպես բացահայտ ճնշում Սահմանադրական դատարանի վրա:
5. ՀՀ բոլոր քաղաքացիներին, կազմակերպություններին և պայքարող երիտասարդությանը՝ էլ ավելի համախմբված, լայն թափով շարունակեք պարտադիր բաղադրիչը հակասահմանադրական ճանաչելուն ուղղված գործողությունները:
6.Մենք ակնկալում ենք, որ Սահմանադրական դատարանը կճանաչի պարտադիր բաղադրիչը Սահմանադրությանը հակասող և կառաջարկի խնդրի սահմանադրական լուծման այնպիսի տարբերակ, որը հաշվի կառնի կենսաթոշակային համակարգի առջև ծառացած բոլոր մարտահրավերները: Մենք վճռական ենք շարունակել պայքարը կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչի դեմ»:

Four factions of the Armenian parliament – ARFD, Prosperous Armenia Party (BHK), Armenian National Congress (HAK) and Heritage factions have issued a joint statement concerning the law on introduction of the compulsory accumulative pension system. The statement says:
“On January 24, 2014 Armenia’s Constitutional Court took a decision to suspend Article 76 and Article 86 part 3 of the Law on Accumulative Pensions pending the court decision.
It means that citizens born in and after 1974 did not break the law’s requirement by not having chosen a pension fund and a pension fund manager by January 1, 2014.
Besides, at least until March 28, 2014, employers will not bear responsibility for not calculating and transferring accumulative payments for such employees. Due to the essence of the abovementioned decision and the importance of a coordinated struggle against the introduction of the compulsory component of the accumulative pension system, we urge:
1. employers: not to calculate and transfer payments from salaries of employees, otherwise their salaries will decline, while employees will have to make a choice between pension funds and managers under conditions of uncertainty. If the Constitutional Court recognizes the disputable provisions of the law as anti-constitutional on March 28, 2014, then you and your employees will suffer irrecoverable financial losses.
2. all Armenian employees born in and after 1974 not to make a choice between accumulative funds and fund managers and prevent employers from transferring pension contributions from their salaries,
3. the unions of employers and the trade unions together with united society to defend their rights and not allow any body to commit illegal actions against members of their organization,
4. Armenian officials, the government, and the Central Bank of Armenia to stop spreading misinformation about the law under discussion – we consider such an action as open pressure on the Constitutional Court,
5. all Armenian citizens, organizations and struggling youth to unite further and continue actions aimed at recognizing the compulsory accumulative pension component as anti-constitutional.
6. We hope that the Constitutional Court will recognize the compulsory component as anti-constitutional and propose such an option of the problem’s constitutional solution that will take into account all the challenges facing the pension system. We are determined to pursue our struggle against the introduction of the compulsory component of the accumulative pension system”.