Հ. Պողոսյան. Այս տարի մշակութային օջախների պահպանության հարցը առաջնահերթ է
2014 թվականին լրանում է Կոմիտասի 145-ամյակը: Սեպտեմբերին այս առիթով մի շարք տոնական միջոցառումներ են նախատեսված: Այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը՝ հավելելով, որ միևնույն ժամանակ կբացվի նաև Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը: Թանգարան-ինստիտուտի շենքի ճարտարապետը Արթուր Մեսչյանն է: Այն տեղեկայված է Երևանի Կոմիտասի անվան զբոսայգի-պանթեոնում:
Նախարարը նշեց, որ այս տարի մշակութային օջախների պահպանության հարցը նախարարության աշխատանքի առաջնահերթություններից մեկը կլինի՝ հավելով, որ քայլ առ քայլ վերանորոգվում են մշակութային հաստատությունները:
Անդրադառնալով Սոս Սարգսյանի անվան թատրոնի շենքի կառուցման հարցին, նախարարն ասաց, որ դրա համար միջոցներ պետք է հավաքվեն: Խնդիրն այն է, որ պետական միջոցներ հատկացվել են, բայց դա բավարար չէ, ուստի լրացուցիչ գումար է հարկավոր:
Հասմիկ Պողոսյանը նշեց, որ նախագծային աշխատանքներն արդեն ավարտված են:
Իսկ մնջախաղի թատրոնի շենքի կառուցմանը վերաբերող հարցին, նախարարը պատասխանեց, որ դեռ պարզ չէ, թե ինչ է լինելու՝ հավելելով, որ այդ թատրոնի հարցը ամենաառաջնահերթը չէ և այլ ավելի կարևոր հարցեր կան:

Minister: Preservation of cultural centers is priority in 2014
The 145th birthday of the Armenian composer Komitas is marked this year. A number of festive events will be held on this occasion in September, Armenian Culture Minister Hasmik Poghosian told a press conference today, adding that a museum-institute of Komitas will open. The building was designed by architect Arthur Meschian and will be located in Yerevan Pantheon after Komitas.
The preservation of cultural centers is among the ministry’s priorities this year, Ms. Poghosian said noting that cultural establishments are being repaired step by step.
As regards the construction of the theater after actor Sos Sargsyan, the minister said that public funds allocated for construction work are insufficient and an additional sum is needed. The design work has already been completed, Hasmik Poghosian said.