Հոլիվուդյան դերասանը երեկույթի ժամանակ փրկել է հյուրերից մեկի կյանքը
Հոլիվուդյան դերասան և ռեժիսոր Քլինտ Իստվուդը Կալիֆորնիայի Կարմել քաղաքում կազմակերպած երեկույթի ժամանակ փրկել է հյուրերից մեկի կյանքը: Այս մասին գրում է Associated Press-ը:
Երեկույթը նվիրված էր գոլֆի պրոֆեսիոնալ մրցաշարի բացմանը: Մրցաշարի գլխավոր կազմակերպիչը` Սթիվ Ջոնսը, ոչ մի կերպ չի կարողացել կուլ տալ պանրի կտորը, որը կանգնել էր նրա կոկորդին: Նա կարող էր խեղդվել, եթե ամենաարագը չկողմնորոշվեր 83-ամյա Իստվուդն ու չօգներ նրան:
«Իստվուդը միանգամից հասկացավ ինչ է կատարվում: Նա մոտեցավ ինձ ու օգնեց, որ շնչափողս մաքրվի: Ես մինչև հիմա զարմացած եմ: Ես 92 կգ քաշ ունեմ` ինչպե՞ս նա կարողացավ»,- պատմել է Սթիվ Ջոնսը:
Իստվուդի խոսքով` նա ամեն բան հասկացել է Ջոնսի հայացքից.
«Այդ մարդու հայացքից երևում էր, որ նա վախեցած է ու հենց այդ պահին աչքերի առաջ տեսնում է իր ապրած կյանքը: Ես հասկացա, որ օգնել է պետք ու օգնեցի: Ես էլ եմ զարմացած, թե ինչպես կարողացա այդքան արագ կողմնորոշվել»,- ասել է 82-ամյա Իստվուդը:

Клинт Иствуд спас человека от удушья
Актер и режиссер Клинт Иствуд спас человека от удушья, применив «прием Геймлиха» (толчки под диафрагму для удаления инородных предметов из дыхательных путей). Об этом в воскресенье, 9 февраля, сообщает Agence France-Presse со ссылкой на местную газету The Carmel Pine Cone.
Инцидент произошел в среду во время торжественного обеда в рамках турнира по гольфу в городе Кармел-бай-зе-Си в Калифорнии. Увидев, что один из гостей начал задыхаться, 83-летний актер подошел к нему сзади, обхватил руками и трижды дернул вверх, чтобы застрявший в горле кусок сыра освободил дыхательные пути.
«Клинт спас мне жизнь», — рассказал газете Стив Джон, отметив, что его положение было хуже некуда. По словам спасенного, Иствуд отлично знал, что делать.
Сам актер признался, что никогда не применял «прием Геймлиха» на практике. Иствуд добавил, что на лице Джона он увидел панику человека, у которого вся жизнь проходит перед глазами.