Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին շուտով կայցելի Հայաստան
Պատմական պահանջները կարող են հարցականի տակ դնել Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը: Այս մասին «Արմնյուզ» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում նշել է ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեիսին:
Դեսպան Ռեիսին, անդրադառնալով Ադրբեջանի՝ Իրանի տարածքների նկատմամբ ունեցած հավակնություններին, մասնավորապես նշել է. «Ադրբեջանցի պաշտոնյաները, որոնք նման խնդիրներ են ներկայացնում, գիտեն, որ եթե խոսքը վերաբերի պատմական պահանջներին, ապա բազմաթիվ նմանատիպ հարցեր կարող են արծարծվել: Եվ այդ ժամանակ է, որ շատ երկրների, և այդ թվում հենց Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը կարող է հարցականի տակ դրվել»:
Իրանի դեսպանն իր խոսքում նշել է, որ հայ-իրանական հարաբերությունների ամենակարևոր խնդիրներից մեկը երկաթգծի հարցն է: Նրա խոսքով՝ այդ հարցը պետք է ընդգրկվի հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի 12-րդ նիստի օրակարգում: Մոհամմադ Ռեիսին խոսել է նաև Իրանի և Հայաստանի միջև վիզային ռեժիմի վերացման հավանականության մասին:

Historical claims may call into question Azerbaijan’s sovereignty, Iranian Ambassador to Armenia Mohammad Raiesi said in an interview with ArmNews Television Company.
When speaking about Azerbaijan’s claims to Iranian territories, Ambassador Raiesi said in particular: “Azerbaijani officials voicing such problems know that if the matter concerns historical claims, then many similar issues may be raised. In this case the sovereignty of many countries, including Azerbaijan, may be called into question”.
The Iranian ambassador indicated the railway’s issue as one of the major ones in Armenian-Iranian relations. In his words, the issue should included in the agenda of the 12th sitting of the Armenian-Iranian intergovernmental commission. Mohammad Raiesi also spoke about the possibility of abolishing the visa regime between Iran and Armenia.