Վարչապետը և ԻԻՀ դեսպանը քննարկել են համագործակցության խորացման հեռանկարները
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիին: Այդ մասին հաղորդում է կառավարության պաշտոնական կայքը:
Հաղորդագրության համաձայն՝ վարչապետը ՀՀ կառավարության անունից շնորհավորել է դեսպանին և Իրանի բարեկամ ժողովրդին Ազգային տոնի՝ Իրանի Իսլամական հեղափոխության 35-րդ տարեդարձի առթիվ և մաղթել հաջողություններ:
«Այս հանդիպումները ծառայում են մեր երկու ժողովուրդների բարեկամության ընդլայնմանը, և մենք պարտավոր ենք հետևողականորեն իրականացնել տնտեսական համագործակցության համատեղ ծրագրերը»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Դեսպան Ռեիսին նշել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումն Իրանի արտաքին քաղաքականության գերակայություններից է, և Իրանը պատրաստ է ընդլայնելու ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ գործակցությունը տարբեր, և հատկապես էներգետիկայի ու տարանցիկ փոխադրումների ոլորտներում:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական առևտրատնտեսական կապերի օրակարգին (էներգետիկա, զբոսաշրջություն, ենթակառուցվածքների զարգացում) առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Արծարծվել են, մասնավորապես, ընթացիկ՝ Մեղրիի ՀԷԿ-ի և Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ 3-րդ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման, ինչպես նաև նախագծային փուլում գտնվող՝ Հայաստան-Իրան երկաթգծի և Իրան-Հայաստան նավթատարի շինարարության ծրագրերին վերաբերող մանրամասներ: Վարչապետը նշել է, որ այս ծրագրերը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններն են և կգործադրվեն բոլոր ջանքերը՝ դրանց իրագործման համար:
Նշվել է նաև, որ ՀՀ և ԻԻՀ միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական՝ 12-րդ նիստը նախատեսվում է անցկացնել այս տարի Թեհրանում, որն էլ հնարավորություն կտա քննարկել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով փոխգործակցության ընդլայնման ուղղությունները:
Համագործակցությանը նոր լիցք հաղորդելու առումով երկուստեք կարևորվել են բարձր մակարդակով պաշտոնական փոխայցերը: Պարոն Ռեիսին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին է փոխանցել ԻԻՀ առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրիի ջերմ ողջույնները և Իրան այցելելու հրավերը:
Նախորդող հրապարակումներ՝ ԱԺ նախագահը Իրանի դեսպանատանը մասնակցել է Իսլամական հեղափոխության տարեդարձին նվիրված ընդունելությանը

Т.Саркисян и посол Иран обсудили перспективы расширения сотрудничества
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял сегодня посла Ирана в РА Мохаммада Реиси. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Глава армянского правительства поздравил дипломата и дружественный народ Ирана с 35-летием Исламской революции и пожелал успехов.
«Эти встречи служат укреплению дружбы наших народов, и мы обязаны последовательно реализовывать совместные программы по экономическому сотрудничеству», - сказал Тигран Саркисян.
Посол Реиси в свою очередь подчеркнул, что развитие отношений с Арменией является одним из приоритетных направлений внешней политики Тегерана и Иран готов к расширению сотрудничества как в двустороннем, так и в многостороннем форматах в различных сферах, особенно в направлении энергетики и транзитных перевозок.
В ходе встречи собеседники обсудили широкий спектр вопросов повестки торгово-экономического сотрудничества между Арменией и Ираном, в частности, были рассмотрены программы строительства ГЭС в Мегри и третьей высоковольтной линии электропередачи Армения-Иран, а также детали проектов по строительству железной дороги и нефтепровода. Премьер-министр Т.Саркисян подчеркнул, что эти программы являются приоритетными для правительства Армении и будут предприняты все усилия для их реализации.
Стороны также отметили, что 12-е заседание армяно-иранской межправительственной комиссии, которое состоится в этом году в Тегеране, предоставит возможность обсудить новые направления расширения взаимодействия.
Для активизации контактов, по мнению сторон, особенно важны взаимные визиты на высоком уровне. Посол передал премьер-министру Армении от лица вице-президента ИРИ Эсхака Джахангири приглашение посетить Тегеран.