Վարչապետը և ԻԻՀ դեսպանը քննարկել են համագործակցության խորացման հեռանկարները
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպան Մոհամմադ Ռեիսիին: Այդ մասին հաղորդում է կառավարության պաշտոնական կայքը:
Հաղորդագրության համաձայն՝ վարչապետը ՀՀ կառավարության անունից շնորհավորել է դեսպանին և Իրանի բարեկամ ժողովրդին Ազգային տոնի՝ Իրանի Իսլամական հեղափոխության 35-րդ տարեդարձի առթիվ և մաղթել հաջողություններ:
«Այս հանդիպումները ծառայում են մեր երկու ժողովուրդների բարեկամության ընդլայնմանը, և մենք պարտավոր ենք հետևողականորեն իրականացնել տնտեսական համագործակցության համատեղ ծրագրերը»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Դեսպան Ռեիսին նշել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումն Իրանի արտաքին քաղաքականության գերակայություններից է, և Իրանը պատրաստ է ընդլայնելու ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ գործակցությունը տարբեր, և հատկապես էներգետիկայի ու տարանցիկ փոխադրումների ոլորտներում:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-իրանական առևտրատնտեսական կապերի օրակարգին (էներգետիկա, զբոսաշրջություն, ենթակառուցվածքների զարգացում) առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Արծարծվել են, մասնավորապես, ընթացիկ՝ Մեղրիի ՀԷԿ-ի և Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ 3-րդ էլեկտրահաղորդման գծի կառուցման, ինչպես նաև նախագծային փուլում գտնվող՝ Հայաստան-Իրան երկաթգծի և Իրան-Հայաստան նավթատարի շինարարության ծրագրերին վերաբերող մանրամասներ: Վարչապետը նշել է, որ այս ծրագրերը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններն են և կգործադրվեն բոլոր ջանքերը՝ դրանց իրագործման համար:
Նշվել է նաև, որ ՀՀ և ԻԻՀ միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական՝ 12-րդ նիստը նախատեսվում է անցկացնել այս տարի Թեհրանում, որն էլ հնարավորություն կտա քննարկել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով փոխգործակցության ընդլայնման ուղղությունները:
Համագործակցությանը նոր լիցք հաղորդելու առումով երկուստեք կարևորվել են բարձր մակարդակով պաշտոնական փոխայցերը: Պարոն Ռեիսին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին է փոխանցել ԻԻՀ առաջին փոխնախագահ Էսհաղ Ջահանգիրիի ջերմ ողջույնները և Իրան այցելելու հրավերը:
Նախորդող հրապարակումներ՝ ԱԺ նախագահը Իրանի դեսպանատանը մասնակցել է Իսլամական հեղափոխության տարեդարձին նվիրված ընդունելությանը

Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan received today Iranian Ambassador to Armenia Mohammad Raiesi, the press office of the Armenian government said.
The prime minister congratulated the diplomat and the friendly people of Iran on the 35th anniversary of the Islamic revolution and wished them success.
“These meetings strengthen the friendship of our peoples and we must consistently implement joint economic cooperation projects,” T. Sargsyan stated.
Ambassador Raiesi stressed for his part that the development of ties with Armenia is a priority direction of Iran’s foreign policy and that Iran is ready to expand cooperation in both bilateral and multilateral formats in various spheres, especially energy and transit traffic.
During the meeting the sides discussed a wide range of issues related to the agenda of Armenian-Iranian cooperation, in particular the construction of a hydropower plant in Meghri and the third Armenia-Iran high-voltage power transmission line, as well as details of the construction projects of a railway and an oil pipeline. In the words of T. Sargsyan, the Armenian government prioritizes these projects and will make efforts for their implementation.
The sides said the 12th sitting of the Armenian-Iranian intergovernmental commission due in Tehran this year will enable to discuss new directions of cooperation’s expansion.
The interlocutors attached importance to mutual high-level visits in terms of promoting contacts. The ambassador conveyed Iranian First Vice President Eshaq Jahangiri’s invitation for Tigran Sargsyan to visit Tehran.