Մշակույթի նախարարը հանդիպել է պարտադիրի դեմ բողոքող Օպերայի աշխատակիցներին
ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն այսօր հանդիպել է Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի դեմ բողոքին միացած Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի աշխատակիցների հետ: Տեղեկատվությունը Aysor.am -ի թղթակցի հետ զրույցում հաստատեցին նաև Մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից:
Մեր տեղեկություններով՝ հանդիպման ժամանակ աշխատակիցները բարձրացրել են իրենց հուզող բոլոր հարցերը: Նախարարը խնդրել է մի փոքր սպասել և բոլոր հարցերը կլուծվեն: Հանդիպման մնացած մանրամասները նախարաության լրատվության վարչության աշխատակիցները խոստացան տրամադրել ավելի ուշ:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 10-ին «Անուշ» օպերայի անձնակազմը բոյկոտել էր ներկայացումն ու բեմ դուրս չէր եկել: Օպերայի աշխատակիցներն հաջորդ օրը ցույց էին արել՝ պահանջելով իրենցից չգանձել պարտադիր կենսաթոշակային կուտակային համակարգի վճարները և բարձրացնել աշխատավարձերը:

Асмик Погосян встретилась с труппой театра оперы и балета им. А.Спендиаряна
Министр культуры Армении Асмик Погосян встретилась сегодня с сотрудниками Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна, присоединившимся к акциям протеста против внедрения обязательной накопительной пенсионной системы в Армении. Об этом корреспонденту Aysor.am сообщили в пресс-службе министерства культуры Армении.
Согласно источнику, в ходе встречи сотрудники театра озвучили все волнующие их вопросы. Министр попросила немного подождать пока все вопросы решатся. Другие подробности встречи сотрудники пресс-службы министерства культуры обещали предоставить позднее.
Напомним, творческий коллектив Национального академического театра оперы и балета имени А.Спендиаряна объявил забастовку, сорвав оперное представление «Ануш». Сотрудники организовали акцию протеста против новой накопительной пенсионной системы с требованием повысить зарплату и не перечислять пенсионные взносы из их заработной платы.