Կստեղծվի գազի կալորիականությունը ստուգող հանձնաժողով
Կստեղծվի գազի կալորիականությունը ստուգող հանձնաժողով: Այսօր կառավարությունում նման առաջարկով հանդես եկավ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ վերջին շրջանում գազի կալորիականությունը մտահգություն է առաջացնում հասարակության շրջանում, թեև այդ առումով բազմաթիվ պարզաբանումներ տրվել են, սակայն դեռևս կասկածներ կան, թե արդյոք կալորիականության ցուցանիշները համապատասխանո՞ւմ են նորմային, թե՞ գազի որակը իրոք փոփոխվել է: Վարչապետը նաև շեշտեց, որ արդյունքները պետք է սպառիչ ներկայացվեն հանրությանը:
ՀԾԿՀ-ի նախագահը փոխանցեց, որ մասնագիտական եզրակացությունները պարզ, մատչելի ձևով կներկայացվեն, քանի որ և' ֆիզիկական, և' իրավաբանական անձինք դժգոհում են գազի կալորիականությունից, թեև այն և' սահմանի վրա է չափվում, և' խոշոր գազ սպառողների` Հրազդանի ՋԷԿ-ում, Արարատին ցեմենտի գործարանում և այլն, սակայն լրացուցիչ ստուգուոմներ կիրականացվեն:
Նա նաև նշեց, որ նախորդ տարի մայիսին գործարարների հետ քննարկել են խնդիրը, առաջարկվել է ձեռք բերել շարժական լաբորատորիա, սակայն մինչև հիմա քայլ չի արվել այդ ուղղությամբ:
«Շարժական լաբորատորիան 25-30 հազար դոլար է. մի մեծ բան չի»,- իր հերթին նկատեց Էներգետիկայի փոխնախարար Լևոն Շահվերդյանը:
Նշվեց, որ նաև ֆերմերներն են բողոքում գազի կալորիականությունից, նախորդ տարի ավելի քիչ են գազ ծասխսել ջերմոցների վրա, իսկ այս տարի կրկնակի:
Որոշվեց, որ գազի կալորիականությունը ստուգող հանձաժողովը կլինի էկոնոմիկայի նախարարությունում, որի մեջ կներառվեն տարբեր գերատեսչություների, ՀԿ-ների, կառույցների, ԳԱԱ ներկայացուցիչներ:

Commission for checking calorific value of gas to be set up
A commission to check the calorific value of natural gas will be set up. Chairman of the Public Services Regulatory Commission Robert Nazarian made that proposal at the Armenian government’s session today.
Prime Minister Tigran Sargsyan said that the calorific value of gas has recently caused concern among the public, and despite numerous explanations, doubts are still being expressed that the calorific value of gas is not up to the standard or the quality of gas has changed. The prime minister stressed that the public wants an exhaustive explanation.
According to Robert Nazarian, expert conclusions will be presented in a clear, comprehensible way because both natural and juridical persons complain about the calorific power of supplied gas, although it is measured at the border and by big gas consumers such as Hrazdan Thermal Power Plant, Ararat Cement Plant and others.
He added that in May of last year the problem was discussed with businessmen who proposed purchasing a mobile laboratory, which has not been done until now.
“The mobile lab costs $25-30 thousand, it is not expensive,” Deputy Minister of Economy Levon Shahverdian noted.
It was mentioned that farmers also complain about the low calorific value of gas. In their words, their expenses on green houses have doubled compared with last year.
A decision was made to set up the gas calorific value commission at Ministry of Economy and include representatives of various ministries, NGOs, and National Academy of Sciences in that commission.