Ինչո՞ւ հրաժարական տվեց Օպերայի թատրոնի նախկին տնօրենը
«Հրապարակն» անդրադարձել է Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրեն Կամո Հովհաննիսյանի` սեփական դիմումի համաձայն աշխատանքից ազատմանը և գրել, որ այժմ օպերային թատրոնի տնօրենի պարտականությունները ժամանակավոր ստանձնել է փոխտնօրեն Հրաչ Գրիգորյանը:
«Հրապարակի» հետ զրույցում Օպերայի աշխատակիցներից մեկը նշեց, որ բուն խնդիրը կուտակայինը չի եղել, այլ ցածր աշխատավարձը, որոնք պարզվում է, հունվարի ամսից բարձրացվել էին, բայց այդ մասին իրենք` աշխատակիցները իմացել են միայն այն բանից, հետո, երբ բողոքի ակցիայի հաջորդ օրը նախարարությունից եկել և հայտնել են դրա մասին:
Ինչ վերաբերում է հաջորդ տնօրենի հավանական թեկնածուներին, ապա օպերային թատրոնում դեռ անուններ չեն շրջանառվում, փոխարենը նշեցին, որ այդ թեմայով խոսակցություններ միշտ կան, մասնավորապես այն, որ Հասմիկ Պողոսյանն իր համար է «այդ տեղը պահում», բայց քանի դեռ նախարար է, դժվար կլինի այն իրագործել, փոխարենը, ըստ կանխատեսումների, կնշանակվի այնպիսի մեկը, ով կլինի կառավարելի և ցանկացած ժամանակ, հղում անելով իր տարիքին, կազատվի տնօրենի պաշտոնից:

«Грапарак»: Министр культуры хочет сохранить пост директора Оперы для себя
Газета «Грапарак» обратилась к уходу директора Национального академического театра оперы и балета им. Ал. Спендиаряна Камо Ованнисяна с занимаемой должности по собственному заявлению. Издание отмечает, что пока обязанности директора временно исполняет заместитель директора Грачья Григорян.
В беседе с корреспондентом газеты один из сотрудников театра оперы и балета заявил, что в действительности проблема заключалась не в обязательной накопительной системе, а в низких зарплатах, которые, как выяснилось позже, были повышены с 1 января. Однако сотрудники узнали об этом только после акции протеста, когда состоялась встреча с представителем министерства культуры.
«Что касается возможной кандидатуры на должность директора Национального академического театра оперы и балета им. Ал. Спендиаряна, то пока какие-либо конкретные имена не упоминаются. В театре муссируются слухи о том, что Асмик Погосян хочет «сохранить это место» для себя, однако пока она занимает пост министра, это сложно сделать. Посему, согласно прогнозам, на эту должность будет назначен человек, которым можно управлять и в любое время освободить от занимаемой должности, ссылаясь на возраст», - отмечает «Грапарак».