Կուտակայինին փոխանցումների համար գործատուն պատասխանատու է իր գույքով
Կուտակային կենսաթոշակի մասին օրենքում ունենք հոդված, որտեղ գործատուների կողմից կենսաթոշակային փոխանցումներ չկատարելը պատժվում է նրանց գույքի կալանքով և բռնագանձմամբ: Այսօր տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձաժողովի հասարակական խորհրդի նիստում այս մասին ասաց Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Նա նաև նշեց, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանում գործող բիզնեսի  98 տոկոսը միկրո և փոքր բիզնեսներ են ու անհատ ձեռնարկատերեր, ստացվում է՝  կենսաթոշակային փոխանցումների համար գործատուն պատասխանատու է սեփական գույքով:
«Մենք մեր քաղաքացիների համար խնդիր ենք լուծում, բայց այդ բեռը դնում ենք գործատուի վրա»,- ընդգծեց Գ. Մակարյանը՝ հավելելով, որ գործատուի խնդիրը պայմանագիր կնքելը և աշխատավարձ տալն է, իսկ նման սանկցիա անգամ Հարկերի մասին օերնքով նախատեսված չէ:

Г.Макарян: Работодатель несет ответственность за взносы своим имуществом
В законе РА «О накопительных пенсиях» есть статья, предусматривающая для работодателей наказание в виде обращения взыскания на имущество, банковские счета и другие активы в случае неуплаты в установленный срок накопительных взносов. Об этом заявил сегодня на заседании общественного совета Государственной комиссии по защите экономической конкуренции председатель Республиканского союза работодателей Армении Гагик Макарян.
Как отметил Г.Макарян, учитывая то обстоятельство, что 98 процентов действующего в Армении бизнеса составляют микро- и малый бизнес, частные предприниматели, получается, что работодатель несет ответственность за обязательные пенсионные взносы своим имуществом.
«Мы решаем для наших граждан проблему, но перекладываем этот груз на работодателя», - подчеркнул он. По его словам, задача работодателя – в заключении договора с сотрудником и выплате зарплаты, а такие санкции не предусматриваются даже законом РА «О налогах».