Որևէ պայմանավորվածություն ձեքռ չի բերվել Նոր Մոսկվայում 18 մարդու մահվան պատճառ դարձած վթարի գործով մեղադրվող Հրաչյա Հարությունյանին Հայաստան տեղափոխելու վերաբերյալ: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հ. Հարությունյանի փաստաբան Ռուբեն Մարգարյանը:
Նրա խոսքով՝ առայժմ գնում է գործի նյութերի հետ ծանոթացման գործընթաց և այս փուլում ինքը հստակ որևէ բան չի կարող հայտնել:
Ռ. Մարգարյանի խոսքով՝ իրենք բողոք են ներկայացրել նաև Հ. Հարությունյանին կանացի խալաթով դատարան բերելու վերաբերյալ, որը մերժվել է առաջին ատյանում և դատարանը համարել է, որ դրանում հակաօրինական որևէ բան չկա:

Lawyer: No agreement reached on H. Harutyunian’s transfer to Armenia
No agreement has been reached so far about transferring Hrachia Harutyunian to Armenia, Aysor.am was informed by Ruben Margarian, Harutyunian’s lawyer. Harutuinian is an Armenian truck driver accused of causing a deadly crash near Moscow in July 2013, in which 18 people were killed.
The lawyer said that the familiarization with the case materials is still underway and he cannot say anything at the moment.
According to R. Margarian, a complaint was filed in connection with the fact that Harutyunian was made to wear a woman’s hospital robe when he first appeared before a Moscow court. A court of first instance rejected the complaint, saying that there was nothing illegal in that.