Մամիկոն Խոջոյանը դեռ հիվանդանոցում է. Նրան կայցելեն ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներ
Նախօրեին Ադրբեջանից Հայաստան վերադարձված 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանը շարունակում է հիվանդանոցում մնալ, նրա վիճակը կայուն է: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի գյուղապետ Կամո Չոբանյանը:
«Ես դիմել եմ մարզպետարանի առողջապահության բաժնի պետին ու նա հիմա ուշադրության տակ ա պահում Մամիկոնի հետ կապված վիճակը: Այսօր նրան կայցելեն Կարմիր խաչի ու ԵԱՀԿ-ի ներկայացուցիչները, որից հետո, եթե բժիշկները թույլատրեն, նա դուրս կգրվի ու կգա տուն՝ Վերին Կարմիրաղբյուր»,- ասաց Կամո Չոբանյանը:
Գյուղապետի խոսքով՝ ծերունու հիշողությունը դեռ չի վերականգնվել, նա դեռ ոչ մեկին չի ճանաչում.
«Բժիշկները դե ասում են, որ կարող է վախից լինի: Նա դեռ չի հասկանում որտեղ է, չի հասկանում, որ Հայաստան է եկել: Մենակ բժիշկի հետ է խոսել ու ասել է, որ ցեմենտի վրա է քնել մի քանի օր»,- ասաց Կամո Չոբանյանը:
Հիշեցնենք, որ Մամիկոն Խոջոյանը Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղից է: Հակառակորդի տարածքում նա հայտնվել է մոլորվելու պատճառով: Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի գյուղապետ Կամո Չոբանյանի խոսքով՝ Մամիկոն Խոջոյանն ունի հոգեկան խնդիրներ: Նախօրեին նա վերադարձել է Հայաստան և անմիջապես տեղափոխվել Իջևան բուժզննման:

Представители ОБСЕ и МККК посетят в больнице Мамикона Ходжояна
Состояние здоровья 77-летнего гражданина РА Мамикона Ходжояна, возвращенного накануне Азербайджаном Армении, оценивается как стабильное, он все еще находится в больнице. Об этом в беседе с корреспондентом Aysor.am сообщил староста села Верин Кармирахпюр Тавушской области Армении.
«Сегодня Мамикона Ходжояна посетят представители Международного Комитета Красного Креста и ОБСЕ. Затем, если врачи разрешат, он будет выписан из больницы и приедет домой в село Верин Кармирахпюр», - сказал Камо Чабанян.
По его словам, у Мамикона Ходжояна еще не восстановилась память и он пока никого не узнает.
«Врачи говорят, что это может быть от страха. Он пока не понимает, где находится, не осознает, что уже в Армении. Он говорил только с врачом и рассказал, что несколько дней спал на цементном полу», - заявил Камо Чобанян.
Напомним, Мамикон Ходжоян – житель села Верин Кармирахпюр Тавушской области Армении. Он был захвачен в плен 28 января с.г., Мамикон Ходжоян имеет проблемы со здоровьем, он состоит на учете в психиатрическом диспансере.
Передача Азербайджаном гражданина Армении Мамикона Ходжояна была осуществлена во вторник, 4 февраля, под патронатом сотрудников Красного креста в приграничной зоне, на автотрассе между армянским городом Иджеван и азербайджанским городом Газах.