Նիգերը Լիբիային է արտահանձնել Մուամար Քադդաֆիի որդուն
Նիգերի իշխանությունները Լիբիաին են արտահանձնել այդ երկրի նախկին առաջնորդ Մուամար Քադդաֆիի որդուն՝ Սաադի Քադդաֆիին:
Lenta.ru-ի փոխանցմամբ, Լիբիայի կառավարության ղեկավարը նշել է, որ երկրի իշխանությունները այսօր ընդունել են Սաադի Քադդաֆիին, ով այժմ գտնվում է Տրիպոլիում:
Գործարար և նախկին ֆուտբոլիստ Քադդաֆին Լիբիայից փախել է Նիգեր 2011թ.-ի օգոստոսին, երբ ասպամբները գրավեցին Տրիպոլին: Նույն թվականի օգոստոսին «Ինտերպոլը» հրապարակել է նրա ձերբակալման հրամանը: Լիբիայի իշխանությունները մեղադրում են Սաադիին ֆուտբոլիստի սպանության մեջ:
Սաադին Մուամար Քադդաֆիի 7 որդիներից մեկն է, նրա 3 եղբայրները զոհվել են Լիբիայում ռազմական գործողությունների ժամանակ:

Нигер выдал Ливии сына Муаммара Каддафи
Сына экс-лидера Ливии Муаммара Каддафи Саади экстрадировали из Нигера. На родине он обвиняется в убийстве, а также в жестоком подавлении беспорядков.
"Ливийское правительство получило сегодня Саади Каддафи. Он прибыл в Триполи", - говорится в заявлении кабинета министров.
Экс-полковник армии Ливии 40-летний Саади Каддафи бежал в Нигер после свержения и убийства своего отца в 2011 году. Он обвиняется в убийстве, а также в жестоком подавлении беспорядков. Также Саади известен как профессиональный футболист. Он играл несколько лет в чемпионате Италии, сначала в "Перудже", а через некоторое время в "Удинезе".