Վ. Պետրոսյանի գործով պաշտպան. Պաշտպանական կողմը փորձել է տապալել դատը
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում դերասան Վարդան Պետրոսյանի գործով դատական առաջին նիստը այսօր հետաձգվել է՝ Վ. Պետրոսյանի պաշտպան Նիկոլայ Բաղդասարյանի չներկայանալու պատճառով:
Ավելի վաղ Ն. Բաղդասարյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել էր, որ ինքը միջնորդություն է ներկայացնելու դատական առաջին նիստը հետաձգելու վերաբերյալ, քանի որ Վ. Պետրոսյանի նոր փաստաբանները, որոնք Հայաստանում են լինելու մարտի 25-ին, պետք է ժամանակ ունենան՝ գործի նյութերին ծանոթանալու համար, բացի այդ, ինքը այդ օրը մեկ այլ գործով պետք է մասնակցի դատական նիստին:
Տուժող կողմի ներկայացուցիչ Ռուբեն Բալոյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ իր ստացած տպավորությամբ, պաշտպանական կողմը փորձել է տապալել դատական նիստը:
«Որպես Վարդան Պետրոսյանի պաշտպաններ այս գործով ներգարավված են ևս 4 հոգի, 2-ն էլ ժամանելու են Ֆրանսիայից: Դատավորը դատարանում հնչեցրեց նրանց անունները, և Վ. Պետրոսյանը չհրաժարվեց նրանց ծառայություններից ու այս դեպքում անհասկանալի է, թե ինչու նրանք չէին ներկայացել դատարան և որևէ բացատրություն չէին ներկայացրել դատավորին դրա վերաբերյալ»,-ասաց նա:
Ռ. Բալոյանը նաև ասաց, որ ինքը այսօր Վ. Պետրոսյանին տեսնելուց հետո չի կարծում, որ նրա առողջական վիճակը վատ է:
Այս գործով որպես պաշտպան ընդգրկվածներից Ռոմեն Ահարոնյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ ինքը մասնակցել է նախաքննության որոշակի փուլում որոշ գործողություններին:
«Այո, ես կարող էի մասնակցել, սակայն դա իմ պարտականությունը չէր: Այս գործով պաշտպանը Նիկոլայ Բաղդասարյանն է»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ըստ Վ. Պետրոսյանին առաջադրված մեղադրանքի՝ նա 2013թ. հոկտեմբերի 20-ին, ժամը 22:10–ի սահմաններում իր անձնական օգտագործման «ԲՄՎ-320» մակնիշի ավտոմեքենան վարել է Կոտայքի մարզի Սարալանջ գյուղի կողմից դեպի Երևան քաղաքի ուղղությամբ։ Հասնելով Եղվարդ-Երևան ավտոճանապարհի 2-րդ կմ հատվածին իրականացրել է ոչ պատշաճ և վտանգավոր երթևեկություն` ավտոմեքենան վարել է բնակավայրում սահմանված թույլատրելի առավելագույնը գերազանցող առնվազն ` 71 կմ/ժ արագությամբ և երթևեկության ընթացքում միաժամանակ օգտվելով հեռախոսակապից, ինքն իրեն զրկել է ավտոմեքենայի լիարժեք կառավարումն իրականացնելու տեխնիկական հնարավորությունից, թույլ է տվել ՃԵԿ-ի 65 և 66 կետերի, ինչպես նաև «ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի 23 հոդվածի 3-րդ կետի, 24 հոդվածի 7-րդ կետի «Զ» ենթակետի պահանջներին հակասող գործողություններ, ստեղծել է վթարային իրադրութուն, որի արդյունքում ավտոմեքենան դուրս է բերել երթևեկելի մասից դեպի աջ և առջևի մասով ընդհարվել է հողածածկ կողնակում կանգնած վիճակում գտնվող «Վազ 21214» մակնիշի ավտոմեքենայի հետևի մասին, որի հետևանքով «Վազ -21214» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղևորներ էդվարդ Արթուրի Հակոբյանին և էդգար Հայկի Հակոբյանին անզգուշությամբ պատճառել է մահ, Տաթևիկ Արթուրի Հակոբյանի առողջությանը, ծանր վնաս` որպես կյանքին վտագ սպառնացող, Հայկ Մարտիրոսի Հակոբյանի, էմմա Հայկի Հակոբյանի ինչպես նաև ավտովարորդ Արթուր Մարտիրոսի Հակոբյանի առողջությանը, միջին ծանրության վնաս` առողջության տևական քայքայումով: Այս մասին Aysor.am-ը տեղեկանում է Դատական տեղեկատվական համակարգից:
Գործը քննվելու է Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանի նախագահությամբ:

Рубен Балоян: Сторона защиты пытается провалить судебное заседание
Сегодня в суде общей юрисдикции Котайкской области Армении было перенесено первое судебное заседание по делу ДТП с участием сатирика Вардана Петросяна из-за отсутствия адвоката В.Петросяна – Николая Багдасаряна.
Ранне адвокат Николай Багдасарян сообщил в беседе с корреспондентом Aysor.am, что представил в суд ходатайство о переносе первого судебного заседания, чтобы новые адвокаты Вардана Петросяна, которые приедут в Армению 25 марта, сумели бы ознакомиться с материалами дела, кроме того, на этот день у него было назначено другое заседание.
Между тем, адвокат потерпевшей стороны, член Палаты адвокатов Армении Рубен Балоян выразил уверенность, что сторона защиты пытается провалить судебное заседание.
«В качестве адвокатов Вардана Петросяна в этом деле участвуют еще 4 человека, двое должны приехать из Франции. Судья огласил их имена, однако Вардан Петросян отказался от их услуг и непонятно, почему они не явились в суд и не представили какого-либо объяснения», - сказал он.
Один из участвующих в этом деле адвокатов – Ромен Агаронян в беседе с корреспондентом Aysor.am заявил, что он участвовал в некоторых действиях во время определенных этапов предварительного следствия.
«Я мог участвовать в судебном заседании, однако это не входит в мои обязанности. Адвокатом по этому делу является Николай Багдасарян», - сказал он.
Напомним, Вардану Петросяну предъявлено обвинение в том, что он вел личный автомобиль марки «BMW-320» по дороге, ведущей из села Сараландж Котайкской области в Ереван со скоростью, превышающей допустимую для данной местности, и при вождении пользовался мобильной связью, лишив тем самым себя технической возможности осуществлять полноценное управление автомобилем.
Таким образом, согласно обвинению, он допустил действия, противоречащие пп. 65 и 66 ПДД, а также п. 3 ст. 23, п.7 ст.24 закона РА «Об обеспечении безопасности дорожного движения» и создал аварийную ситуацию на дороге, в результате чего съехал с проезжей части дороги вправо и передней частью своего автомобиля врезался в заднюю часть находившегося на обочине автомобиля «ВАЗ-21214».
В результате столкновения пассажирам автомобиля – Эдварду Артуровичу Акопяну и Эдгару Айковичу Акопяну по неосторожности была причинена смерть, Татевик Артуровне Акопян – опасный для жизни, тяжелый вред здоровью, Айку Мартиросовичу Акопяну и Эмме Айковне Акопян, а также водителя Артуру Мартиросовичу Акопяну – средний вред с длительным расстройством здоровья.
Вардану Петросяну предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ч.3 ст.242 Уголовного кодекса Армении (Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть двух и более человек; наказывается лишением свободы на срок от четырех до десяти лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок не свыше трех лет).