Վ. Պետրոսյանի գործով պաշտպան. Պաշտպանական կողմը փորձել է տապալել դատը
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում դերասան Վարդան Պետրոսյանի գործով դատական առաջին նիստը այսօր հետաձգվել է՝ Վ. Պետրոսյանի պաշտպան Նիկոլայ Բաղդասարյանի չներկայանալու պատճառով:
Ավելի վաղ Ն. Բաղդասարյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել էր, որ ինքը միջնորդություն է ներկայացնելու դատական առաջին նիստը հետաձգելու վերաբերյալ, քանի որ Վ. Պետրոսյանի նոր փաստաբանները, որոնք Հայաստանում են լինելու մարտի 25-ին, պետք է ժամանակ ունենան՝ գործի նյութերին ծանոթանալու համար, բացի այդ, ինքը այդ օրը մեկ այլ գործով պետք է մասնակցի դատական նիստին:
Տուժող կողմի ներկայացուցիչ Ռուբեն Բալոյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ իր ստացած տպավորությամբ, պաշտպանական կողմը փորձել է տապալել դատական նիստը:
«Որպես Վարդան Պետրոսյանի պաշտպաններ այս գործով ներգարավված են ևս 4 հոգի, 2-ն էլ ժամանելու են Ֆրանսիայից: Դատավորը դատարանում հնչեցրեց նրանց անունները, և Վ. Պետրոսյանը չհրաժարվեց նրանց ծառայություններից ու այս դեպքում անհասկանալի է, թե ինչու նրանք չէին ներկայացել դատարան և որևէ բացատրություն չէին ներկայացրել դատավորին դրա վերաբերյալ»,-ասաց նա:
Ռ. Բալոյանը նաև ասաց, որ ինքը այսօր Վ. Պետրոսյանին տեսնելուց հետո չի կարծում, որ նրա առողջական վիճակը վատ է:
Այս գործով որպես պաշտպան ընդգրկվածներից Ռոմեն Ահարոնյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ ինքը մասնակցել է նախաքննության որոշակի փուլում որոշ գործողություններին:
«Այո, ես կարող էի մասնակցել, սակայն դա իմ պարտականությունը չէր: Այս գործով պաշտպանը Նիկոլայ Բաղդասարյանն է»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ըստ Վ. Պետրոսյանին առաջադրված մեղադրանքի՝ նա 2013թ. հոկտեմբերի 20-ին, ժամը 22:10–ի սահմաններում իր անձնական օգտագործման «ԲՄՎ-320» մակնիշի ավտոմեքենան վարել է Կոտայքի մարզի Սարալանջ գյուղի կողմից դեպի Երևան քաղաքի ուղղությամբ։ Հասնելով Եղվարդ-Երևան ավտոճանապարհի 2-րդ կմ հատվածին իրականացրել է ոչ պատշաճ և վտանգավոր երթևեկություն` ավտոմեքենան վարել է բնակավայրում սահմանված թույլատրելի առավելագույնը գերազանցող առնվազն ` 71 կմ/ժ արագությամբ և երթևեկության ընթացքում միաժամանակ օգտվելով հեռախոսակապից, ինքն իրեն զրկել է ավտոմեքենայի լիարժեք կառավարումն իրականացնելու տեխնիկական հնարավորությունից, թույլ է տվել ՃԵԿ-ի 65 և 66 կետերի, ինչպես նաև «ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի 23 հոդվածի 3-րդ կետի, 24 հոդվածի 7-րդ կետի «Զ» ենթակետի պահանջներին հակասող գործողություններ, ստեղծել է վթարային իրադրութուն, որի արդյունքում ավտոմեքենան դուրս է բերել երթևեկելի մասից դեպի աջ և առջևի մասով ընդհարվել է հողածածկ կողնակում կանգնած վիճակում գտնվող «Վազ 21214» մակնիշի ավտոմեքենայի հետևի մասին, որի հետևանքով «Վազ -21214» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղևորներ էդվարդ Արթուրի Հակոբյանին և էդգար Հայկի Հակոբյանին անզգուշությամբ պատճառել է մահ, Տաթևիկ Արթուրի Հակոբյանի առողջությանը, ծանր վնաս` որպես կյանքին վտագ սպառնացող, Հայկ Մարտիրոսի Հակոբյանի, էմմա Հայկի Հակոբյանի ինչպես նաև ավտովարորդ Արթուր Մարտիրոսի Հակոբյանի առողջությանը, միջին ծանրության վնաս` առողջության տևական քայքայումով: Այս մասին Aysor.am-ը տեղեկանում է Դատական տեղեկատվական համակարգից:
Գործը քննվելու է Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Վաղինակ Մկրտչյանի նախագահությամբ:

The Kotayk regional court of general jurisdiction today adjourned the first court hearing of the road accident case involving comedian Vardan Petrosian, due to the absence of V. Petrosian’s lawyer, Nikolai Baghdasarian.
Nikolai Baghdasarian earlier told Aysor.am that he filed a petition to the court for adjournment of the first court sitting so that V. Petrosian’s new lawyers who will arrive in Armenia on March 25 could familiarize themselves with the case materials. The lawyer also said he had another court sitting on the same day.
Meanwhile, the aggrieved party’s lawyer, member of Armenia’s Chamber of Advocates Ruben Baloyan said that the defense is trying to ruin the court sitting.
“Another four persons are participating in the case as Vardan Petrosian’s lawyers. Two should arrive from France. The judge announced their names, but Vardan Petrosian refused to use their services. It is hard to understand why they did not appear in court and give an explanation,” the lawyer noted.
One of the lawyers present at the court sitting – Romen Aharonian told the correspondent of Aysor.am that he took part in certain actions at some stages of the preliminary investigation.
“I could have participated in the court sitting, but it is not my duty. The lawyer in this case is Nikolai Baghdasarian,” he said.
We would remind you that Vardan Petrosian was charged with exceeding the speed limit while driving his BMW-320 on the road from Saralanj village in Kotayk province to Yerevan. He was also charged with driving while using a mobile phone.
So he committed actions contradicting clauses 65 and 66 of the road regulations and Article 23 and 24 of the RA Law on Traffic Safety, as a result of which he left the road and crashed into a VAZ-21214 parked on the roadside.
Two passengers of VAZ-21214 – Edward and Edgar Hakobian died. Several other passengers were injured: grave damage was done to health of Tatevik Hakobian and medium gravity damage was done to health of passengers Hayk Hakobian and Emma Jakonian and the driver Arthur Hakobian.
Vardan Petrosian was charged under Article 242 part 2 of the Criminal Code – violation of traffic regulations and motor vehicle operation rules.