Մամիկոն Խոջոյանին վաղը կվիրահատեն
Մարտի 4-ին ադրբեջանական գերությունից ազատված 77-ամյա ծերունի Մամիկոն Խոջոյանին վաղը կվիրահեն: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Մամիկոն Խոջոյանի աղջիկը՝ Հեղինե Վարդազարյանը:
«Վիրահատելու են ձախ բազկային հատվածը: Հիմա մեզ ասել են` վաղն են վիրահատում. չգիտեմ կտեղափոխե՞ն նորից, թե չէ»,- ասաց Հեղինե Վարդազարյանը:
Մամիկոն Խոջոյանի աղջկա խոսքով՝ ծերունու գիտակցությունը ժամանակ առ ժամանակ վերականգնվում է.
«Դե լինում է, որ մեզ պահի տակ կանչում է, զրուցում: Հիմնականում `չկապակցված նախադասություններ է ասում: Կրկնում է՝ «ինձ իմ վեդրոն տվեք», «հողին պառկացրեք» նման բաներ»,- ասաց Հեղինե Վարդազարյանը:
Հիշեցնենք, որ Տավուշի մարզի Վերին Կարմիրաղբյուր գյուղի բնակիչ, 77-ամյա Մամիկոն Խոջոյանն Ադրբեջանում էր հայտնվել այս տարվա հունվարի 28-ին: Մարտի 4-ին նրան Հայաստան էին վերադարձրել: Բժիշկների զննությունից հետո ծերունու մարմնի վրա հայտնաբերվել էին խոշտանգման բազմաթիվ հետքեր:

Мамикон Ходжоян будет прооперирован завтра
Возвращенный 4 марта Азербайджаном Армении 77-летний гражданин РА Мамикон Ходжоян будет прооперирован завтра. Об этом в беседе с корреспондентом Aysor.am сообщила дочь Мамикона Ходжояна – Эгине Вардазарян.
«Завтра будет проведена операция в левой части предплечья. Возможно, операция будет перенесена снова», - сказала Эгине Вардазарян.
По словам дочери, иногда у Мамикона Ходжояна восстанавливается сознание.
«Иногда он нас зовет, разговаривает с нами. Повторяет все время слова «дайте мое ведро», «уложите на землю». В основном, какие-то несвязанные предложения», - отметила она.
Напомним, житель села Верин Кармирахпюр Тавушской области Армении М.Ходжоян оказался на азербайджанской территории 28 января текущего года. 4 марта он был передан Армении в крайне тяжелом состоянии. На его теле были обнаружены многочисленные следы насилия, огнестрельное ранение.