Գերագույն Ռադան խզում է դիվանագիտական կապերը Ռուսաստանի հետ
Ուկրաինացի պատգամավոր Օլեգ Լյաշկոն Ռադա է ներկայացրել ՌԴ-ի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների խզման և ՆԱՏՕ-ին ու ԵՄ-ին անդամակցելու վերաբերյալ օրինագիծը:
News.siteua.org-ի փոխանցմամբ` օրինագծով երկրի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարից պահանջվում է հայտարարել առաջին մարտական պատրաստություն, Ուկրաինայի զինապարտ քաղաքացիների զորահավաք և ստեղծել ժողովրդական ինքնապաշտպանական ջոկատներ:
Նախատեսվում է նաև չեղյալ հայտարարել ՌԴ-ի սևծովյան նավատորմի կարգավիճակի և տեղակայման մասին համաձայնագիրը, ինչպես նաև` դեպի Եվրոպա առաքվող և Ուկրաինայի տարածքով անցնող ռուսական գազի տարանցման համար սահմանել 1000 խմ համար 500 դոլար սակագինը:
Նշվում է, որ օրինագիծը պահանջում է նաև դադարեցնել ռուսական հեռուստա և ռադիո հաղորդումների հեռարձակումների և ռուսական տպագիր մամուլի տարածումը երկրում, որոնք «օգտագործվում են որպես Ուկրաինայի դեմ քարոզչական պատերազմի գործիքներ»:

Ukraine recalls ambassador from Moscow
Kiev recalled its ambassador to Moscow on Monday for consultations on its breakaway region of Crimea, the Ukrainian Foreign Ministry said in a statement, according to RIA Novosti.
Ambassador Volodymyr Yelchenko was recalled to discuss “certain international aspects” of Sunday’s popular vote, in which 96.7 percent of voters in the southern Ukrainian region had backed reunification with Russia after 60 years as part of Ukraine.
Russia recognized Crimea as an independent state on Monday evening.
The referendum in the autonomous republic within Ukraine, which was held on Sunday amid an ongoing political crisis in the country, is at the center of the most serious geopolitical showdown between Russia and the West since the end of the Cold War.