«Փարաջանով» ֆիլմի համահեղինակը բոյկոտել է ՀՀ պետական մրցանակը
«Փարաջանով» ֆիլմի ուկրաինացի համառեժիսոր, սցենարի հեղինակ և պրոդյուսեր Ելենա Ֆետիսովան հայտարարել է, որ հրաժարվում է ընդունել իր և ֆրանսահայ ռեժիսոր Սերժ Ավեդիքյանի հեղինակած ֆիլմին շնորհվելքի պետական մրցամակը: Այս մասին հայտնում է comments.ua-ն՝ պարզաբանելով, որ Ելենա Ֆետիսովան այս որոշումը կայացրել է ելնելով Ղրիմի հանրաքվեի հարցում ՀՀ իշխանությունների դիրքորոշումից:
Նա ներկա չի գտնվի մրցանակի հանձնման արարողությանը, որը տեղի կունենա Հայաստանում: Ֆետիսովան հրաժարվել է նաև կից գումարային պարգևից:
«Իմ Ղրիմի հանրաքվեն միջազգային իրավակարգի խախտում է, սպառնալիք Ուկրաինայի և ամբողջ աշխարհի բնակչությանը»,- գրել է նա՝ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղղված բաց նամակում:

Елена Фетисова отказалась от премии из-за позиции Еревана по Крыму
Автор сценария, продюсер и сорежиссер фильма «Параджанов» Елена Фетисова заявила, что отказывается получать Государственную премию Армении, которая была присуждена фильму, созданному вместе с режиссером Сержем Аведикяном. Об этом сообщает comments.ua. Согласно публикации, Е.Фетисова приняла подобное решение, исходя из позиции Республики Армения по вопросу референдума в Крыме.
Она отказалась от участия в церемонии вручения премии, которая состоится сегодня в Ереване. Фетисова также отказалась и от денежного вознаграждения.
«Референдум в моем Крыме является нарушением международного права, угрозой населению Украины и всего мира», - написала Е.Фетисова в открытом письме к президенту Армении Сержу Саргсяну.