«Փարաջանով» ֆիլմի համահեղինակը բոյկոտել է ՀՀ պետական մրցանակը
«Փարաջանով» ֆիլմի ուկրաինացի համառեժիսոր, սցենարի հեղինակ և պրոդյուսեր Ելենա Ֆետիսովան հայտարարել է, որ հրաժարվում է ընդունել իր և ֆրանսահայ ռեժիսոր Սերժ Ավեդիքյանի հեղինակած ֆիլմին շնորհվելքի պետական մրցամակը: Այս մասին հայտնում է comments.ua-ն՝ պարզաբանելով, որ Ելենա Ֆետիսովան այս որոշումը կայացրել է ելնելով Ղրիմի հանրաքվեի հարցում ՀՀ իշխանությունների դիրքորոշումից:
Նա ներկա չի գտնվի մրցանակի հանձնման արարողությանը, որը տեղի կունենա Հայաստանում: Ֆետիսովան հրաժարվել է նաև կից գումարային պարգևից:
«Իմ Ղրիմի հանրաքվեն միջազգային իրավակարգի խախտում է, սպառնալիք Ուկրաինայի և ամբողջ աշխարհի բնակչությանը»,- գրել է նա՝ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղղված բաց նամակում:

Yelena Fetisova rejects award due to Yerevan’s position on Crimea
Yelena Fetisova, scriptwriter, producer and co-director of ‘Parajanov’ film, has announced her decision to reject the State Award of Armenia for the film she co-directed with Serge Avedikian, comments.ua reported, noting that Fetisova took such a decision due to the position of the Republic of Armenia on the Crimea referendum.
She declined to attend the awards ceremony to be held in Yerevan today. Fetisova rejected the cash prize as well.
“The referendum in my Crimea was in violation of international law and poses a threat to the population of Ukraine and the whole world,” she said in an open letter to Armenian President Serzh Sargsyan.