Քեսապից հեռացածները գիշերել են Լաթաքիայի եկեղեցու տարածքում. Լուսանկար
Քեսապում և շրջակա գյուղերում հարձակումների ենթարկվելու պատճառով շրջանի բնակիչները հեռացել են ավելի ապահով վայրեր: Այս մասին տեղեկանում ենք Perio news էջից:
Ըստ աղբյուրի՝ հայերից շատերը այժմ Լաթաքիայի Ս. Աստվածածին եկեղեցու տարածքում գտնվող ազգային կառույցներում են: Տեղի Կարմիր մահիկ ու այլ կազմակերպություններ սնունդ ու անհրաժեշտ պարագաներ են տվել ժողովրդին: Նրանք գիշերել են եկեղեցու սրահում:
Ինչպես նշվում է Perio news էջում՝ վերջին տարիներին՝ Սիրիայի պատերազմի ընթացքում, հատկապես Հալեպի հայությունը Քեսապ է տեղափոխվել, քանի որ այստեղ համեմատաբար ավելի ապահով է:
Հիշեցնենք, որ երեկ լուսադեմին Թուրքիայի կողմից երեք սահմանային կետերից հարձակում է տեղի ունեցել Սիրիայի հայաբնակ Քեսապ ավանի վրա:

Armenians from Kesab spent night in Latakia church
Following Friday attacks, residents of Armenian-populated town of Kesab and nearby villages in Syria have moved to safer places, according to Perio news.
The source reported that many Armenians are currently in the national offices located on the grounds of Surb Astvatsatsin Church in Latakia. The Red Crescent and other organizations are distributing food and necessary items to them.
Since the start of the Syrian war, Armenians of Aleppo have moved mostly to Kesab considered a relative safe settlement.
We would remind you that attacks were launched on Armenian-populated Kesab from three border Turkish positions Friday morning.