Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Քեսաբի իրադարձությունների վերաբերյալ Հաագայի համաժողովների կենտրոնում հանդես է եկել մամուլի համար հայտարարությամբ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Նախագահն իր խորը մտահոգությունն է հայտնել Քեսաբի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ: «Մենք բոլորս շատ լավ ենք հիշում Քեսաբի պատմությունը, որը վերջին հարյուրամյակի ընթացքում, ցավոք, հարուստ է հայերի տեղահանման դժոխային իրողություններով»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Հանրապետության Նախագահը հիշեցրել է, որ առաջին ծանր պատուհասը Քեսաբի շրջանի համար դեռևս 1909 թվականին էր, երբ ապրիլին թուրքական զինված ջոկատները ներխուժեցին Քեսաբ։ Հայերն ապաստանեցին Գարատուրանի լեռներում և ծովեզերքում։ Քեսաբը հրկիզելուց ու թալանելուց հետո թուրքերն ուղղվեցին դեպի Գարատուրան, այրեցին ու կողոպտեցին վերին թաղի տները։ Հայերը ֆրանսիական փոխադրանավով տեղափոխվեցին Լաթաքիա։ Գաղթականները մոտ մեկ տարի Լաթաքիայում մնալուց հետո վերադարձան Քեսաբ և վերակառուցեցին իրենց տները։
Պատմական իրողություններին անդրադառնալիս Սերժ Սարգսյանը հիշատակել է նաև մեկ այլ տարեթիվ՝ 1915 թվականը, երբ Հայոց ցեղասպանության գաղթից և աքսորներից ևս անմասն չմնաց Քեսաբի բնակչությունը։ Քեսաբցիներն աքսորվեցին երկու ուղղությամբ՝ դեպի Դեր Զոր և դեպի հարավ՝ մինչև Հորդանան։ Հազարավոր քեսաբահայեր զոհվեցին, մեծամասնությունը՝ Դեր Զորի անապատներում։
«Քեսաբի հայերի այսօրվա` թվով արդեն երրորդ տեղահանությունը ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության 21-րդ դարի մեխանիզմներին նետված լրջագույն մարտահրավեր է: Կարծում եմ՝ բոլորը պետք է գիտակցեն, որ ինքնըստինքյան առաջ եկող զուգահեռները սթափեցնող պետք է լինեն բոլոր կողմերի համար»,-ընդգծել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Սիրիայի իշխանություններին` այս ծանր պահին քեսաբահայության պաշտպանության համար ձեռնարկվող քայլերի համար:
«Ես արդեն հանձնարարել եմ ՄԱԿ-ի՝ Նյու Յորքի և Ժնևի գրասենյակներում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչություններին՝ հետամուտ լինել մարդու իրավունքների և ազգային փոքրամասնությունների հարցերով մասնագիտացված կառույցներում Քեսաբի հայության անվտանգության երաշխավորման և նրանց բնակության մշտական վայրեր ապահով վերադարձի խնդիրներին»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Ստեղծված իրավիճակի մասին Հանրապետության Նախագահն այսօր խորհրդակցել է նաև Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Առաջին կաթողիկոսի հետ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հավաստմամբ, Սիրիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատունն աշխատում է քեսաբահայությանն աջակցելու համար անհրաժեշտ միջոցառումների ծրագրի վրա, որն իրականացվելու է ամբողջ ծավալով:

Serzh Sargsyan makes statement on Kesab situation in The Hague
In connection with the Kesab events, Armenian President Serzh Sargsyan made a statement for the press in The Hague, the presidential press service said.
The president expressed deep concern over the recent events in Kesab. ‘We all remember the history of Kesab which unfortunately was full of hellish realities of Armenian deportations in the last 100 years,” Serzh Sargsyan said.
According to him, the first disaster occurred in April 1909 when the Turkish armed detachments invaded Kesab. Armenians found shelter in Garaturan’s mountains and on the coast. After the Turks set Kesab on fire and looted it, they went to Garaturan, burning and looting houses in the upper district. A French ship transported the Armenians to Latakia. They returned to Kesab a year later and rebuilt their homes.
When speaking about the historical facts, Serzh Sargsyan recalled the 1915 events when the Kesab population also experienced migration and deportations during the Armenian Genocide. Armenians of Kesab were deported in two directions: to Deir Zor and to Jordan in the south. Thousands died en route, the majority perished in Deir Zor deserts.
“The third displacement of Kesab Armenians today is a serious challenge to the 21st century ethnic minority rights protection mechanisms. Everyone should realize that these parallels should sober all the sides,” the Armenian president stressed.
He thanked the Syrian authorities for the steps they have taken in this difficult moment.
‘I have already instructed the Armenian diplomatic missions at the UN Headquarters in New York and Geneva to raise the problems of ensuring Kesab Armenians’ security and their return to permanent places of residence - at the structures dealing with human rights and ethnic minority right issues,” he said.
The president also had today a consultation with Catholicos of the Holy See of Cilicia Aram I in connection with the current situation.
In the words of President Serzh Sargsyan, the Armenian embassy in Syria works on the programs of measures to assist the Armenians of Kesab to the full.